• Početna>
  • Vesti>

Petković: Zabrana srpskih simbola „lice“ Vjose Osmani i Aljbina Kurtija

Foto: Kancelarija za Kosovo i Metohiju

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković reagovao je povodom zamene oznake „Volim K. Mitrovicu“ u centru Severne Mitrovice i ocenio da je zabrana srpskih simbola „lice“ Vjose Osmani i Aljbina Kurtija, kojima sada smeta i natpis KM na ćirilici.

Petković je naveo da to neće trajati još dugo.

„Sikter Vjosa! Proterivanje i upucavanje Srba, politička hapšenja, skrnavljenje srpskih grobova, militarizacija severa, lažni gradonačelnici, institucionalno nasilje, progon SL, zabrana srpskih simbola – lice je Vjose i Kurtija! Sada im smeta i natpis KM na ćirilici! Ne još dugo“, napisao je Petković na društvenoj mreži „X“.

Petković je reagovao na izjavu kosovske predsednice Vjose Osmani koja je po dolasku na Samit Evropske političke zajednice u Kopehagenu rekla da je „Srbija pretnja u regionu, i da prepisuje ruski koncept“, dok je istovremeno u Severnoj Mitrovici uklonjen znak “Volim K.Mitrovicu”, koji se nalazio u Ulici Kralja Petra Prvog.

Osmani je izjavila da za jačanje zajedničke bezbednosti Evrope nije dovoljno samo jedinstvo, već i jasno delovanje protiv svih agresora.

„Jedinstvo među članicama i zemljama koje to nisu, ali teže da doprinesu zajedničkoj bezbednosti u Evropi, jeste važno, ali samo po sebi nije dovoljno. Postoji potreba za konzistentnosti u stavu i delovanju prema agresorima. Imamo stalne pretnje na našem kontinentu, od Rusije, ali i od ruskog ’proksija’ u našem regionu, Srbije“, rekla je Osmani novinarima.

Ona je navela da Rusija očigledno podržava Srbiju i da obe zemlje, kako kaže, vekovima koriste isti koncept.

Pročitaj još