Korisnici socijalne pomoći u Leposaviću su opravdano zabrinuti za svoju egzistenciju, jer danas ističe rok za iseljenje Centra za socijalni rad, za šta je zahtev uputio gradonačelnik Leposavića Ljuljzim Hetemi.
Više od 1.500 korisnika socijalne pomoći neće moći da ostvaruje svoja zagarantovana prava i jedini vid egzistencije, ističe direktorka Centra za socijalni rad Nataša Nastić.
,,Danas ističe rok, danas je zadnji dan. Mi smo već trebali po njihovom zahtevu da napustimo prostoriju. Mi smo jutros došli na posao, a kao što ste i sami videli, ovde je veliki broj korisnika socijalne pomoći koji dolazi da traži i ostvaruje svoja prava. Mi nemamo gde da izađemo, ako budemo napustili ove prostorije mi nemamo gde da odemo. Naši korisnici neće imati gde da ostvaruju svoja prava i to može vrlo lako da dovede do humanitarne katastrofe i kao što sam napominjala i prethodnih dana, vrlo lako može da se desi“, kazala je Nastić.
Ona podvlači da pojedini korisnici socijalne pomoći, zbog zdravstvenih problema, nisu sposobni da odu dalje od Leposavića.
,,Ako dođe do izmeštanje izvan ovih prostorija, to će doći do velikog problema kod pojedinih korisnika, jer veliki broj korisnika nije sposoban da ode, nigde dalje od Leposavića, nisu u mogućnosti, nemaju finansijska sredstva da odu bilo gde, tako da će to dovesti do ogromnog problema koji može da zadesi naše stanovništvo i naše korisnike“, istakla je Nastić.
Raška je daleko za stare i bolesne, kojima je kretanje inače otežano, navodi vidno zabrinuta Stana Vukadinović iz sela Kijevčiće.
,,Mnogo je teško, mnogo i za nas mlađe, a tek za starije i bolesne, nemamo reči da pričamo. Ovo je jedino primanje što mogu da kažem za sebe, a i muž mi je bolestan na kosovskom dodatku je i šta da kažem. Koristimo za potrepštine, za lekove, hranu i ostalo. Mnogo je lakše ovde, a nekad je teško i dovde doći, a ne ići za Rašku i sa novcem i sa snagom i sa svim. O prelazu i stalnoj gužvi da ne pričamo kako je, što je sasvim jasno svima, svaka reč je suvišna o tome da se kaže“, kaže Vukadinović.
Bogoljub Milojević iz sela Rodelj navodi da ko se zatvori Centar za socijalni rad neće imati od čega da živi.
,,Socijalna pomoć mi puno znači, nemam posao, od toga živim, nisam ni zdravstveno dobro, ako nam se izmesti Centar za socijalni rad biće veliki problem. Pa šta mogu sa socijalnom pomoći, ni pola životnih troškova ne mogu da pokrijem. Brinem naravno, kada nemam posao od čega da živim, da imam posao ne bi brinuo“, kazao je Milojević.
I odgovorni i korisnici Centra za socijalni rad u Leposaviću upućuju apel međunarodnoj zajednici da spreči zatvaranje ove, preko potrebne ustanove.
,,Ja se kao i moji kolege, mi se nadamo da će međunarodna zajednica reagovati i da ćemo uspeti da ostanemo ovde gde jesmo, jer mi radimo više od pola veka“, poručuje direktorka Nastić.