U jugoistočnoj Evropi ih nazivaju sedmom silom. Za Engleze i Amerikance su četvrti stalež, a za Francuze, Špance i Italijane četvrta vlast. U Rusiji za njih kažu da su šesta država. Kako god nazivali medije, jedno je sigurno – u kreiranju javnog mnjenja su sila nad silama.
Sociolog Branislav Sarić kaže da medijska pismenost utiče na javno mnjenje, ali da je jako teško utvrditi koliko je publika na jednom području medijski opismenjena i svesna manipulativnih namera.
„Ne bih rekao da je medijska pismenost na nekom visokom nivou. Ono što čini mi se, predstavlja problem danas jeste što mediji prate logiku kapitala. U suštini, vama da bi mediji bio čitan, vi morate u mnogome da prodajete prostor za reklame, da nađete sponzore. Da bi ti sponzori prilazili vama oni moraju da dobiju neke nove potrošače, a to onda mora da bude sadržaj koji je u startu cenzurisan time što prati logiku kapitala. U tom smislu, neki mediji koji su nezavisni (a trebalo bi da svi budu zavisni samo od istine ali…) ti mediji koji su nezavisni od države, teško je reći da su i oni nezavisni do kraja jer su uvezani logikom tržišta i kapitala“, kaže Sarić.
Uloga novinara, njihova sloboda i hrabrost su drugi važan činilac u kreiranju javnog mnjenja, njihov kritički duh korespondira sa kritičkom pozom javnosti. Novinarska profesija je ipak, procenjuje naš sagovornik, u velikoj meri unižena.
„Devalvirana je u tom smislu da novinari sada često nisu antiestablišment već proestablišment, a da bi novinarska profesija mogla da napreduje, jako je važno da novinari budu ti koji preispituju javno mnjenje – uvrežene narative, stereotipe, da se bave istraživanjem što je jako važna stavka“, napominje naš sagovornik.
Dešavanja na Kosovu su naročito predmet manipulacije, pa je prema mišljenju glavne i odgovorne urednice Kontakt Plus radija Daniele Tomašević, jako važno da mediji obazrivo i odgovorno izveštavaju o Kosovu, jer je reč o prostoru sa složenim političkim i etničkim odnosima.
„Lokalni mediji imaju posebno važnu ulogu jer, za razliku od centralizovanih i međunarodnih izvora, razumeju jezik zajednice, svakodnevne izazove i kulturno-politički kontekst. Oni su često prvi na licu mesta, najbliži građanima i u mogućnosti da pruže informacije koje su tačne, potkrepljene i oslobođene spoljašnjih političkih interpretacija“.
Zbog svega navedenog ako želimo da saznamo nešto o dešavanjima na Kosovu, logično je da se za informaciju obratimo ovdašnjim medijima, savetuje Tomašević.
Izvor: Radio Mitrovica sever