• Početna>
  • Vesti>

KDI: Izmena načina glasanja kršenje proceduralnih principa i opasan presedan

Kosovski demokratski institut izrazio je zabrinutost zbog načina sprovođenja glasanja tokom današnjeg nastavka konstitutivne sednice i ističe da promena načina glasanja usred sednice predstavlja kršenje proceduralnih principa i opasan presedan za funkcionisanje Skupštine.

U saopštenju objavljenom na Fejsbuku, KDI naglašava da, kao organizacija civilnog društva, koja pomno prati rad Skupštine i promoviše transparentnost, odgovornost i demokratske standarde u procesu odlučivanja, svaki pokušaj promene pravila tokom igre ozbiljno šteti autoritetu Skupštine.

„Izmena načina glasanja usred sednice, arbitrarno od strane predsedavajućeg i bez osnova u Poslovniku Skupštine, predstavlja kršenje proceduralnih principa i opasan presedan za funkcionisanje Skupštine. Ovaj postupak ne samo da je u suprotnosti sa standardima demokratske legislative, već potkopava i poverenje javnosti u regularnost i integritet parlamentarnih procesa. Svaki pokušaj promene pravila tokom igre – naročito kada to ima političke kalkulacije u pozadini – ozbiljno šteti autoritetu Skupštine“, ističe se u saopštenju.

KDI poziva predsedavajućeg sednice, g. Deharija, i sve poslanike, a posebno poslaničku grupu Pokreta Samopredeljenje, da poštuje proceduralne standarde utvrđene Poslovnikom i da postupaju u skladu sa normama institucionalne i političke odgovornosti koju zahteva funkcija predstavničkog tela.

Viši istraživač u Kosovskom demokratskom institutu Eugen Cakoli ukazao je da prelazak na tajno glasanje usred sednice, osim što predstavlja kršenje i ozbiljno ugrožavanje procesa glasanja, ne donosi deblokadu situacije.

On je, u objavi na Fejsbuku, istakao da je to pokušaj da se prokrijumčari volja poslanika.

„Nedostatak posvećenosti i hrabrosti za postizanje političkog dogovora ne može se prikriti procedurama koje služe kao paravan za dogovore iz senke. Koji je bio razlog za ovaj iznenadni zaokret? Postoje li naznake da će neko glasati drugačije na tajnom glasanju, ili se jednostavno otvara prostor za tajne dogovore? Zašto se pokušava sakriti politička volja, kada glas treba da predstavlja građane? Zašto?“, upitao je Cakoli.

I bivši ambasador Ljuljzim Peci izjavio je da pokušaj Samoopredeljenja da pravi „akrobacije“ sa načinom glasanja za predsednika Skupštine predstavlja poslednji čin gubitka poverenja i razumevanja političkog dijaloga za prevazilaženje trenutne krize.

Prema njegovim rečima, način glasanja ne rešava krizu, već to može da učini samo politički dogovor.

„Nametanje ne rešava ništa, naprotiv, pokazuje nesposobnost za dogovor! Pravo da se predlaže ne znači pravo na izbor“, napisao je Peci na Fejsbuku.

Peci je ocenio da je poslednji trenutak da se zatraži tumačenje od Ustavnog suda kako bi se prevazišla blokada.

Izvor: Radio Mitrovica sever

Pročitaj još