• Početna>
  • Vesti>

Građani o ukidanju viza: To će dosta olakšati život ljudima; Procedure za apliciranje bile paklene

Foto: Radio Mitrovica sever

Početkom nedelje Savet EU usvojio je odluku o ukidanju viza za nosioce srpskih pasoša sa Kosova koje izdaje Koordinaciona uprava Srbije. Time je završen zakonodavni proces o ovom pitanju u EU i usvojena je uredba kojom se obezbeđuje da ceo region Zapadnog Balkana podleže istom viznom režimu.

“Čim uredba stupi na snagu, što će se desiti 20. dana od dana objavljivanja u Službenom listu EU, počeće da se primenjuje u svim državama članicama EU” saopštili su iz EU odmah po usvajanju odluke.

Od decembra 2009. godine, nosioci srpskih biometrijskih pasoša bili su izuzeti od obavezne vize kada putuju u šengenski prostor. Nakon toga ukinute su i vize za nosioce kosovskih pasoša, a jedina kategorija, vlasnici pasoša koordinacione uprave su tada ostali u viznom režimu.

Građane Kosovske Mitrovice, pre svega mlade, pitali smo koje isprave poseduju i šta za njih znači vizna liberalizacija kada je u pitanju putovanje u zemlje EU, bilo da je poslovno ili turističko.

Nikolina pozdravlja odluku o viznoj liberalizaciji, kaže da joj je svakako u planu da obiđe turističke destinacije u zemljama EU, odnosno sve ono što je propustila u poslednjih desetak godina, zbog viznog režima koji je bio na snazi.

“Posedujem pasoš Koordinacione uprave. U skorije vreme nisam planirala putovanje, ali u budućnosti verovatno. Želela bih da vidim sve ono što nisam u poslednjih deset godina, na primer Grčku, Bugarsku i ostatak Evrope. Sad je olakšano i zbog drugih zemalja koje nisu članice EU, ili nisu u šengen zoni, ali je lakše putovati tamo sada sa viznom liberalizacijom. Sad su skoro sve zemlje otvorene za posetu”.

Na odmor ne ide za sada, a jedino putovanje koje je isplanirano i koje realizuje, je put u Norvešku početkom avgusta. Oko obezbeđivanja vize za putovanje u ovu evropsku zemlju, pre donošenja odluke o viznoj liberalizaciji za pasoše koje izdaje Kooordinaciona uprava, Nikolina je imala mnogo problema. Utrošila je dosta truda, vremena ali i novca.

“Proces je tekao pakleno. Prvo nisam znala gde da apliciram za vizu, odnosno na sajtu UDI (Norveška direkcija za emigraciju) nema informacija za nosioce pasoša koordinacione uprave. Tačnije, kada ukucate Srbija, javlja se da vam nije potrebna viza, kada ukucate Kosovo, opet se javlja da nije potrebna viza zato što je Kosovo dobilo viznu liberalizaciju početkom godine. I od kako se to desilo građani Kosova i Metohije koji imaju taj pasoš su ostali, ne izvan sistema, nego kao da ne postoje uopšte u ni jednom sistemu, te je procedura za apliciranje za vizu bila jako naporna, s obzirom da niti sam znala gde treba da uplatim novac, kome, ni na koji račun i kao građanka koje u stvari zemlje? ”, kaže Nikolina.

Ko smo, šta smo, odakle smo u centrima za apliciranje?

Ova procedura je Nikolinu dovela u situaciju da je morala da pribegne rešenjima, koja su joj predložili zaposleni iz Centra za apliciranje u Beogradu. Iako nije do kraja jasno, ova mlada devojka je, ostavši bez drugog rešenja, za preko potrebnu vizu, aplicirala, prijavivši se na sajtu UDI-a, kao državljanka Turske.

“Tako sam uspela da predam dokumenta za vizu, ali je baš bilo pravo mučenje, s obzirom da, ponavljam, ne znate kome da se obratite i kako da uopšte započnete ceo proces apliciranja”, zaključuje Nikolina.

U međuvremenu komisija EU donosi odluku o ukidanju viza i za ovaj mali broj ljudi, koji žive na Kosovu a do sada su bili jedini, izuzeti iz vizne liberalizacije. To svakako za Nikolinu, u slučaju ovog planiranog putovanja, ne znači ništa. Ona putuje početkom avgusta, a izglasavanje i konačno stupanje na snagu odluke, se ne očekuje pre tog datuma.

Iz ovog dugog i mukotrpnog puta, naša sagovornica je, kaže možda samo u jednoj stvari na dobitku.

“U ovom slučaju, viza za državljane Turske je jeftinija, nego što bi bila za građane sa pasošem koordinacione uprave i to za celih 60, odnosno za 90 evra, ukoliko se računa lično preuzimanje dokumenata. Može se reći da je bilo isplativije samo u tom čisto finansijskom smislu”, dodaje Nikolina.

Jovan je do sada bio vlasnik isključivo, pasoša koji mu je izdala Koordinaciona uprava, nije imao ni jedan drugi dokument  i smatra da je vizna liberalizacija dobrodošla za građane. To će im, smatra  u mnogome olakšati život. Planira putovanja, a željene destinacije su mediteranske zemlje EU, na primer Grčka, Hrvatska i Španija.

“Video sam da će ovi pasoši biti u funciji već za nekoliko nedelja, pa ukoliko je ta informacija tačna, već planiram neki odmor u zemlje EU. Nema potrebe da se odmor ili putovanje, bilo poslovno ili privatno, planiraju nekoliko meseci unapred, te mislim da će to dosta olakšati život ljudima” rekao je Jovan.

Jovan će putovati i kako bi posetio prijatelje u nekim od ovih zemalja, s obzirom da zbog viznog režima koji je bio na snazi dugo godina, to nije mogao.

“Putovanja mislim da organizujem u sopstvenoj režiji, iako bih rado potražio povoljan aranžaman i u nekoj od turističkih agencija”, kaže Jovan za kraj.

U razgovoru sa vlasnicima turističkih agencija, putovanja zbog odmora nisu izostajala svih ovih godina. Građani su planirali unapred, birali destinacije za koje, poput Turske nije bila potrebna viza, zatim Crne Gore, Albanije i Severne Makedonije.

Ove godine najpopularnije destinacije na koje se upućuju na odmor naši sugrađani su olimpijska regija Grčke, poluostvrvo Kasandra, kao i oblasti Halkidiki i Pefkohori. Povećano je interesovanje za Španiju i Italiju, a standardna destinacija koju mitrovčani ne zaobilaze je Turska i Bugarska.

Comments

Pročitaj još