Iako je napredak bio sporiji nego što sam se nadao, ono što smo postigli i dalje je pre svega za dobrobit građana kako Kosova, tako i Srbije. Ipak, ohrabruje me nedavni mali pomaci, poput osnivanja Zajedničke komisije za nestale osobe, oglasio se specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak.
Lajčak se oglasio juče sumirajući utiske za ovu godinu, pre predstojećih praznika.
Iako kaže da je napredak u dijalogu išao sporije nego što je mislio, navodi da je zadovoljan postignutim.
Kako je kazao Lajčak, Zajednička komisija treba da pruži „neophodan politički podsticaj“.
Zahvalio se i glavnim pregovaračima Beograda i Prištine, Petru Petkoviću i Besniku Bisljimiju „na dobroj saradnji u prethodnom periodu“.
„Deeskalacija tenzija, odgovornost za napade iz 2023. godine, reintegracija Srba sa Kosova, uspostavljanje Zajednice opština sa srpskom većinom, priznanje kosovskih dokumenata i simbola“, napisao je Lajčak.
Poslednji sastanak u ovoj godini
Podsetimo, skoro dva meseca nakon poslednjeg sastanka, 17. decembra je održana nova runda dijaloga. Prvo bilateralni susreti – Petar Petković i Besnik Bisljimi odvojeno sa izaslanikom EU, Miroslavom Lajčakom, a zatim i trilateralni sastanak.
Najpre je glavni pregovarač Beograda saopštio da je dogovoren „poslednji korak“ za sprovođenje deklaracije o nestalima, odnosno formiranje zajedničke komisije koja će da pruži podršku radnoj grupi kojom predsedava Međunarodni komitet Crvenog krsta.
„Da nije bilo napora sa naše strane, do tog dogovora ne bi ni došlo“, kazao je šef srpskog pregovaračkog tima.
Nakon Petkovića, oglasio se i Bisljimi, kazavši da je do dogovora došlo „nakon pritiska“ kosovske strane da Beograd povuče zahtev kojim je tražio da se osnaži uloga UNMIK-a u vezi sa pitanjem nestalih.
U međuvremenu, oglasila se i Evropska unija, pohvalivši Beograd i Prištinu. Ponovo su, kažu, potvrdili da je pitanje nestalih osoba od humanitarne važnosti.