Udruženje novinara Srbije na Kosovu danas je uručilo godišnje nagrade za 2024. godinu u tri kategorije. Za radijsko novinarstvo nagrađena Sandra Dobrić novinarka Radija Kontakt Plus.
Nagrada “Milisav Milić” u kategoriji štampanih i onlajn medija dodeljena je dopisnici nedeljnika NIN sa Kosova i urednici Radija KiM Zorici Vorgučić za novinarski tekst “Srpkinje sa Kosova trpe seksualno uznemiravanje”, prenosi Medija Centar iz Čaglavice.
“Danas su nagrađene tri žene za tri priče o ženama. To je zaista veoma lepo u godini koja, nažalost, nije bila povoljna kada je u pitanju poštovanje prava žena. Htela bih da podsetim da su ove godine ubijene tri žene, od kojih je jedna ovde, u Opštini Gračanica. U pitanju je Marija Živković iz Donje Gušterice. Takođe, ove godine porastao je broj prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama i povećan je broj slučajeva seksualnog uznemiravanja na ulicama. O tome je upravo moja priča. Ovde bih želela da zahvalim svim ženama koje su javno istupile i govorile o problemima sa kojima se suočavaju. Moram da dodam da sam imala i lični motiv da pišem na ovu temu, jer su žene i devojčice iz mog okruženja gotovo svakodnevno izložene seksualnom uznemiravanju na ulici.“, navela je Zorica Vorgučić.
Nagrada “Živojin Čelić” za televizijsko novinarstvo dodeljena je novinarki Televizije Most, Marijani Ristić, za reportažu „Majka hrabrost, Stanika Lazarević”.
“Pobedila je Stanikina priča. Citiraću jednog našeg sveštenika koji je rekao da je majka biće najsličnije Bogu i da ono što jedna majka može da izdrži, to ne može niko na svetu. Moja heroina, Stanika, više od dve decenije živi život satkan od bola i tragedije, ali, kao što je rečeno u obrazloženju, njena volja i hrabrost su nesalomivi. Ona nam šalje poruku da moramo da izdržimo, da nikada ne smemo odustati i da nam, u svim nedaćama, vera u Boga mora biti glavna tačka oslonca”, rekla je Marijana Ristć.
Tročlani žiri, u sastavu Aleksandra Orlić, Dubravka Nikolić i Gordana Eror, odlučio je da nagradu “Rade Tomić” u oblasti radijskog novinarstva ove godine pripadne novinarki Kontakt plus radija Sandri Dobrić za rad “Kosovski sevdah Saške Stefanović”.
“Moje koleginice su već rekle koliko nije lako raditi na Kosovu i sa kakvim se izazovima novinari suočavaju. Ipak, uspele smo da, pored tih dnevno-političkih vesti, istaknemo i pojedince čiji se glas nekada ne čuje dovoljno, kao što je rekla zamenica ambasadora. Ovom prilikom želim da se zahvalim žiriju i svima vama koji ste ovde. Dobiti nagradu ‘Rade Tomić’ zaista je velika čast, ali i velika odgovornost. Nadam se da ću u budućnosti opravdati ovo priznanje. Kao što je predsednica Ivana Vanovac rekla, dnevno-politički događaji ne ostavljaju dovoljno prostora za ovakve priče. Naša je dužnost da izdvojimo jedan dan – nedeljno, mesečno, godišnje – i da nikada ne zaboravimo te male velike ljude koji žive pored nas, čiji životi i dela ostavljaju neizbrisiv trag na našem kosovskom putu“, rekla je Sandra Dobrić.
Udruženje novinara Srbije dodelilo je i povelje Radiju Goraždevac i Radiju Gračanica povodom 25 godina rada i postojanja. Povelje je uručio predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević, koji je istakao značaj njihovog doprinosa novinarstvu.
“Čestitamo 25 godina rada i čudesnog opstanka. Radio je za nas, i ovo je, zapravo, podrška radiju. Radio je za nas, barem prvih 10 godina posle 1999, bio sve – pokrivao je naše izolovane zajednice, geta, i pružao nam nadu da nismo izgubili glas o sebi. Radio Goraždevac pre 23–24 godine imao je jedan mikrofon, nije bilo struje, radili su uz pomoć agregata. Radio Gračanica, u jednoj maloj prostoriji ovde u Domu kulture, opstajala je u teškim uslovima. Danas, posle 25 godina, ova dva medija su ozbiljno razvijena, sa ozbiljnim kadrovima i ljudima. Njihova najvažnija poruka, bar za nas, jeste: preživeli smo kao ljudi i kao profesionalci“, rekao je Rakočević.
Nagrađenima je čestitala i vršilac dužnosti šefa Misije OEBS-a na Kosovu, Kornelija Tejlor, istakavši značaj slobode medija i profesionalnog novinarstva.
“Kako je Džordž Orvel u knjizi 1984. jednom rekao: ‘Ako sloboda uopšte znači bilo šta, onda znači pravo da kažemo ljudima ono što ne žele da čuju.’ To je suština novinarstva – pravo na slobodno izveštavanje, odgovornost prema informisanju i sposobnost da donosimo promene“, rekla je Kornelija Tejlor.
Džordža Orvela je citirao i predsednik UNS-a, Živojin Rakočević:
“Orvel kaže sledeće: ‘Novinarstvo je samo ono što objavljujete, a drugi ne smeju. Sve drugo je propaganda.’ Nažalost, danas živimo u opasno podeljenom svetu propagande. Ovo je veoma važno za nas i za naše kolege, jer moramo da shvatimo da se nalazimo u nečemu što se zove pluralizam propagande. Iz toga moramo izaći kao pametni, mudri i profesionalni ljudi“, rekao je Rakočević.
Prisutnima se obratila i predsednica Udruženja novinara Srbije na Kosovu Ivana Vanovac.
“Mi smo se ovde okupili da bismo sasvim slučajno, a opet potpuno zasluženo, danas slavili žensko pero, što je zaista divno. Ja čestitam dobitnicama nagrade… Svi smo se negde složili u neformalnim razgovorima da nemamo mnogo vremena za lepo novinarstvo, za kreativno novinarstvo, osmišljavanje scenarija, reportaža, za neki sitni vez probranih reči. Radimo vrlo brzo, radimo dnevno-političke stvari uglavnom, jer je ova godina prosto od nas to zahtevala, a mi uvek odgovaramo na potrebe građana i na ona pitanja koja u datom trenutku građane najviše muče. Bilo je mnogo dobrih radova, zahvaljujem se svim kolegama koji su učestvovali i pozivam da i sledeće godine još intenzivnije učestvuju, jer je ovo trenutak kada odajemo priznanje jedni drugima”, rekla je vanovac.
Udruženje novinara Srbije na Kosovu godišnje nagrade dodeljuje treću godinu zaredom.
Do sada su nagrade dobili: urednica portala „Gračanica onlajn“ Anđelka Ćup (2022), snimatelji „New Press“ Jovica Karadžić i Nebojša Đokić (2022), novinarka „Radija KiM“ Aleksandra Arsić (2022), novinarka Radija Kosovska Mitrovica Ivana Vanovac (2022), novinarka Medijacentra.info Sanja Đokić (2023), glavni i odgovorni urednik portala „Riznica“ Ivan Miljković (2023) i dokumentarista Žarko Joksimović (2023).