U nastavku suđenja u Hagu bivšem vođi OVK Hašimu Tačiju i saoptuženima za ratne zločine na Kosovu i u Albaniji, 1998-99, nekadašnji starešina OVK Rustem Tetaj potvrdio je da je ta albanska paravojska napadala osobe koje je smatrala „protivnicima“.
Bivši starešina OVK je u javnom iskazu naveo da su se na meti „određenih pripadnika OVK“ našle pristalice dotadašnjeg lidera kosovskih Albanaca Ibrahima Rugove, članovi njemu bliske vojne formacije FARK i osumnjičeni za „kolaboraciju“ sa srpskim vlastima, javila je Beta, a preneo N1.
O spiskovima „protivnika“ i njihovom identitetu, Tetaj je govorio iza zatvorenih vrata.
Za ratne zločine nad „protivnicima“ OVK – Albancima proglašenim sa „kolaborante“, uključujući Rugovine pristalice, Srbima i Romima – u više od 40 pritvora OVK, zajedno sa Tačijem optuženi su Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići.
Svi su bili vodeći članovi Glavnog štaba OVK.
Tači postavio Haradinaja
Svedok Tetaj potvrdio je i da je u leto 1998. Tači, ispred Glavnog štaba OVK, imao moć da postavi Ramuša Haradinaja za komandanta OVK u području Dukađin (Metohija), uprkos protivljenju zapovednika lokalnih jedinica koji su prethodno izabrali Tahira Zemaja, vođu Rugovi bliskog FARK-a.
Pitanje komande i kontrole Glavnog štaba OVK nad regionalnim jedinicama i pritvorima OVK od ključne je važnosti na ovom suđenju.
Tetaj je ispričao da je krajem maja 1998. bio postavljen za komandanta „kasarne“ OVK u selu Papraćane kod Dečana. Na taj položaj postavio ga je lokalni vodja Haradinaj.
U toj „kasarni“, regruti su imali pešadijsku obuku. Podučavani su i „pravilima“ i „disciplinskim merama“ koje je sačinio regionalni štab, posvedočio je Tetaj.
FARK smatrana rivalskom organizacijom
Svedok je opisao susret sa Tačijem i članom Glavnog štaba OVK Bisljimom Zirapijem, krajem avgusta 1998. u bazi u Papraćanima.
Tači je tada od Tetaja tražio da sa zida svoje kancelarije ukloni sliku Ibrahima Rugove.
To se, po svedoku, desilo tokom rasprave o odnosima Rugovi bliske formacije FARK (Oružane snage Republike Kosovo) i OVK.
FARK, koji je formirala Rugovina „vlada u egzilu“, prethodno se pojavio u Metohiji na čelu sa Tahirom Zemajom. Uživao je, po Tetajevim rečima, „podršku naroda“.
OVK je, sa druge strane, tu formaciju smatrala rivalskom i nastojala je da je potčini ili rasformira.
Tokom sastanka sa Tačijem, „koji je najviše govorio“, na Tetaja je, kako je izjavio, „vršen pritisak da napustimo FARK i pridružimo se OVK“, a on je smatrao da „smo svi mi vojnici“.
„Na zidu moje kancelarije je bila Rugovina slika, a oni su imali prioritet da se bave Rugovom i njegovim Demokratskim savezom Kosova (DSK)… Svaki put kad je Tači dolazio, imali smo problem zbog te slike. Traženo je da sliku skinemo… Pritisak je bio da nemamo ništa sa Rugovom i DSK“, rekao je Tetaj.
Svedok je rekao i da je Zemaj voljom „40 sela“ zatim bio izabran za regionalnog zapovednika OVK, a da je Ramuš Haradinaj bio imenovan za njegovog zamenika.
Krajem avgusta 1998. Tači je, međutim, u ime Glavnog štaba OVK, na sastanku u selu Žabelj kod Djakovice, doneo naredbu kojom se Haradinaj postavlja za komandanta OVK u Metohiji.
Zemaj se protivio
Zemaj se, po Tetaju tome usprotivio, nastala je rasprava sa Tačijem tokom koje je svedok čuo kako Tači ljutito kaže „nekome“: „Sa tobom ćemo završiti kasnije“.
Tetaj je potvrdio da mu je Zemaj kasnije preneo da mu je Tači rekao: „Borićemo se protiv tebe kao protiv Srba“.
Svedok je izjavio i da su ostale starešine OVK, kojima je Tači podelio koverte sa imenovanjima, odbile da to prihvate dok im se ne kaže ko je komandant Glavnog štaba OVK koji je naređenje doneo.
Tači je, po svedoku, to odbio da kaže.
Svedoka optužbe, koji je 84. od početka sudjenja, 3. aprila prošle godine, u nastavku procesa unakrsno ispituju branioci optuženih.
Više od 40 nelegalnih pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji
Optužnica u 10 tačaka tereti Tačija (55), Veseljija (56), Seljimija (52) i Krasnićija (73) za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).
Navedene zločine, pripadnici OVK pod komandom optuženih počinili su, po optužnici, u 42 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 102 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999.
U optužnici je identifikovano 75 žrtava – 51 srpska, 23 albanske i jedna romska.
Šest tačaka optužnice tereti Tačija, Veseljija, Seljimija i Kransićija za zločine protiv čovečnosti, a četiri tačke za ratne zločine.
Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.
Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad celim Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala „protivnicima“.
Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sulejman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.
Svi optuženi izjavili su da nisu krivi. Oni su u pritvoru u Hagu od hapšenja na Kosovu u novembru 2020.