Eparhija raško-prizrenska sa uznemirenjem je primila vest da je ovogodišnji Ulpiana festival u arheološkom parku drevnog rimskog grada Ulpiane pored Gračanice započeo neopaganskim performansom u kome su zapaljena tri velika krsta.
“Ovaj nečastan akt bez presedana predstavlja duboku uvredu za sve hrišćane a posebno za naš narod u većinski srpskoj opštini Gračanica, gde se ovo arheološko nalazište nalazi. Paljenje krstova podseća nas na strašna vremena paganskih progona hrišćana, ali i sistematsko uništavanje srpskih pravoslavnih svetinja na Kosovu i Metohiji u našem vremenu. U naletu vandalskih napada kosovskih albanskih ekstremista uništeno je i spaljeno na desetine crkava na kojima su paljeni i rušeni krstovi. Krstovi su lomljeni i na mnogim hrišćanskim grobljima. Paljenje krstova u neposrednoj blizini manastira Gračanice predstavlja uvredu hrišćanske vere i direktnu pretnju.
Ovaj neukusan i krajnje vandalski čin nema nikakve veze sa nasleđem Justinijanove Ulpijane – Justiniane Sekunde u kojoj se mogu videti ostaci ranohrišćanske bazilike i krstionice, koji su podignuti upravo na mestu gde su mučenički stradali i raspeti Sv. Flor i Lavro hrišćanski prvomučenici na ovim prostorima.
Na većinski muslimanima naseljenim prostoru Kosova i Metohije ovakvo javno skrnavljenje najsvetijeg hrišćanskog simbola u ime jedne perverzne umetnosti samo pokazuje krajnju neodgovornost onih koji su organizovali ovaj događaj i stavlja pod znak pitanja njihovu sposobnost da se brinu o drevnoj hrišćanskoj baštini.”, saopštila je Eparhija raško prizrenska.
Nasleđe drevne Ulpijane vekovima nastavlja obližnji manastir Gračanica, svetski spomenik UNESKO, koji već 700 godina stoji nedaleko od drevne Ulpijane kao svedočanstvo hrišćanske vere.
U antičkom arheološkom nalazištu Ulpiana u Gračanici, ovog vikenda se održava fest za koji tvrde da je prvi takav na Kosovu. Održava se pod sponzorstvom kosovskih vlasti drugi put za redom od kada je ustanovljen prošle godine.
Inače kamp Ulpijana fest je osmišljen kao vid edukacije iz arheologije, promocije kulturnog nasleđa, podizanja svesti o lokalnom kulturnom nasleđu.
“Smisao je jačati veze između mladih iz dijaspore i onih iz matice i pomoći mladim ljudima iz dijaspore da očuvaju i promovišu svoj kulturni identitet”, stoji na albanskom jeziku na zvaničnoj fejsbuk stranici Ulpijana festa. Dan pre toga objavljene su aktivnosti i satnica.