“Brakolomije” pred mnogobrojnom mitrovačkom publikom

Predstava “Brakolomije”, autorski rad četiri sjajna dramska umetnika  Narodnog pozorišta, odigrana je večeras na sceni Mitrovačkog dvora pred mnogobrojnom publikom koja je trud glumaca umela da nagradi salvama smeha i gromkim aplauzom.

Predstava je potpuni autorski rad dokazanih dramskih umetnika – Kaline Kovačević, Aleksandra Srećkovića Kubure, Bojane Stefanović i Nenada Stojmenovića.

“Brakolomije” su satiričan prikaz  problema od kojih danas pati veliki broj bračnih zajednica u našem društvu. Dokolica, zatucanost,  ograničenost svake vrste – i uma i duha, sve to ostavlja ogromnu prazninu u ljudskim odnosima, dušama i glavama  i čini ih netolerantnim, džangrizavim i dovoljno praznoglavim da od svoje intime naprave rijeliti.

Iako koncipirana kao lagana komedija, predstava “Brakolomije” zapravo je istančana i precizno formulisana patološka slika našeg društva u kome se usled nemaštine, prodaje sve što može da popravi kućni budžet – pa i intima.   Baveći se, na šaljivi način  veoma ozbiljnim temama – krizom u braku i simpatijama koje naš čovek ima za nepregledni besmisao koncepta “rijeliti programa”, “Brakolomije” su još jednom pokazale da i dalje umemo da se pošteno ismejemo na sopstveni račun, što je, valjda, dobro.

“Mi smo se namerno odlučili za temu braka, jer je to nešto što svakog zagolica. Ljudi su ili u braku, ili su bili u braku ili tek nameravaju da budu u braku”, kaže  Aleksandar Srećković Kubura  On ističe da je njihov cilj bio da na jedan satirički način kritikuju program mejn-nacionalnih frekvencija koje svoj program baziraju na tim “rijeliti programima”.

“Oni time  truju i naš mozak i naš kulturni prostor. Osetili smo potrebu da mi kao glumci ili kao radnici u kulturi kako nas zovu iskažemo svoj stav po tom pitanju ali na zabavn način jer se tako najlakše dopira do ljudi. A zabavni program može da bude ite kako kulturan što smo mi ovom našom predstavom i pokazali”, kaže Kubura.

Glumica Kalina Kovačević ističe važnost dobrih vibracija koje publika emituje. “Jako je teško igrati komediju”, kaže Kalina. ” Toliko smeha i aplauza na otvorenoj sceni, energiju smo divno podelili. Ne reaguju ljudi uvek na sve što uradite smehom,  ali su se večeras baš lešpo smejali”, primećuje Kalina.

Njih četvoro poneli su višestruku odgovornost postavljajući ovaj komad. Odradili su apsolutno sve sami – od scenarija, preko režije, scenografije i kostima do muzike.

” Najbitnije je da se ekipa razume međusobno i mislim da smo mi to uspeli. Mi smo neko naše poigravanje stvarima i naš smisao za humor uokvirili u ovu priču. Muško-ženske odnose smo stavili u liniju rijeliti-šou programa što korespondira našem vremenu”, kaže Nenad Stojmenović ističući da je danas gotovo sve banalizovano, čemu  je doprinela televizija , da više nema tajne i sve se svodi na puko voajerisanje.

Bojana Stefanović kaže da je inicijalna ideja došla od Kaline a onda su se svi polako uključili. ” Premijera je bila u Dadovu 7. marta i do sada je izvedena osam puta što je za dva meseca sasvim priličan broj izvođenja”, kaže Bijana.

Na kraju svi su izrazili želju da  kada sledeći put budu došli, to bude višednevna poseta.  Zasad, bili su u Zubinom Potoku i Kosovskoj Mitrovici.

“Imamo želju da dođemo i u Leposavić, Gračanicu… Ovde je publika super, ovo je Srbija i ovo je naš teren. Lepe su sale,  lepi uslovi za rad i osećamo se super što možemo da provodimo vreme zajedno”, kaže Kubura.

Comments