Specijalna predstavnica generalnog sekretara UN Karolin Zijade, prenela je u svom obraćanju na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj Kosovu, zabrinutost srpskog naroda povodom jednostranih akcija koje su preduzele prištinske vlasti, uključujući nedavno zatvaranje centara za socijalni rad, ali i ostalih institucija kojima rukovodi Srbija, saopšteno je iz UNMIK-a. Ona je istakla nizak stepen poverenja u institucije ali i svest među srpskim predstavnicima sa kojima je razgovarala, o važnosti rešavanja svih otvorenih pitanja kroz dijalog.
„Kada se uspostavi, imperativ je da se preduzmu konkretni koraci kako bi se dala prednost dobrobiti naroda na Kosovu, kao i sprovođenju obaveza preuzetih u okviru Dijaloga uz podršku EU i napredovalo u procesu normalizacije odnosa“, rekla je Zijade.
Ukazujući na sporazum Beograda i Prištine o Zajedničkoj komisiji za nestala lica u decembru, pozvala je sve da u potpunosti iskoriste ovu zajedničku komisiju, u tandemu sa postojećom Radnom grupom za nestala lica „da nastave bez daljeg odlaganja i pomognu porodicama da saznaju sudbinu svojih voljenih“.
Zijade je takođe izvestila o svojoj poslednjoj poseti severnom Kosovu, gde su sagovornici iz civilnog društva i politički i lideri zajednice ukazali na kontinuirani deficit poverenja, posebno prema institucijama.
“Oni su se žalili na jednostrane akcije koje su preduzele prištinske vlasti, uključujući nedavno zatvaranje centara za socijalni rad koje vodi Srbija, kao i negativan socio-ekonomski uticaj. Ipak, nisu videli alternativu Dijalogu uz posredovanje EU i potrebu da kosovski Srbi povrate osećaj delovanja putem samoupravnog sistema u okviru Zajednica opština sa srpskom većinom”, rekla je Zijade.
„Takođe ponavljam svoj poziv da se uzdrži od jednostranih akcija i pozivam da se o otvorenim pitanjima razgovara konstruktivno i u dobroj veri u okviru Dijaloga koji vodi EU“, naglasila je ona.
Zijade je pozdravila nedavnu odluku kosovske vlade da dozvoli stanovnicima sa dokumentima izdatim od strane institucija koje vodi Srbija da registruju svoj građanski status kod kosovskih vlasti. Uočavajući nedostatke u obimu i primeni odluke ona je ohrabrila pojačane kontakte sa zainteresovanim zajednicama, kao i produžetak roka od 30. aprila.
Osuđujući napad na vodovodni kanal Ibar-Lepenac koji se desio 29. novembra, SPGS je ponovila svoj poziv na sveobuhvatnu i transparentnu istragu kako bi se odgovorni identifikovali i pozvali na odgovornost.
Nakon više od godinu dana od ozbiljnog bezbednosnog incidenta u Banjskoj, Zijade je ponovila važnost obezbeđivanja odgovornosti putem pravičnog i nezavisnog sudskog postupka.
Zijade je izrazila duboku zabrinutost povodom razvoja događaja koji uključuju uništavanje verskih simbola, nedavno protiv Srpske pravoslavne crkve, koji su nespojivi sa pravom na slobodu veroispovesti i predstavljaju rizik za jačanje verskih i međuetničkih tenzija.
Zijade je obavestila Savet o najnovijim dešavanjima na Kosovu uključujuće nedavno sprovedene parlamentarne izbore koji su prema njenoj oceni, protekli mirno. Primećuje povećanje zastupljenosti žena u Skupštini Kosova bez oslanjanja na rodnu kvotu od 30 procenata predviđenu Zakonom o opštim izborima.
Izgradnja poverenja ostaje fundamentalna za negovanje stabilne i prosperitetne budućnosti za sve zajednice na Kosovu, rekla je Zijade Savetu bezbednosti, potvrđujući posvećenost UNMIK-a premošćavanju podela. “U srži naših napora za izgradnju poverenja su inicijative koje podržavaju vladavinu prava, štite ljudska prava i aktivno promovišu uključivanje žena i mladih i mirovne i bezbednosne procese”, dodala je ona.
Celu izjavu Zijade Savetu bezbednosti ovde.