Ministar pravde Srbije Nenad Vujić poručio je da će Srbija dodatno pojačati napore da se efikasno suprotstavi protivpravnim aktivnostima nelegalnih pravosudnih institucija na Kosovu koristeći sve međunarodne i domaće pravne mehanizme. U intervjuu za Politiku, Vujić ističe da će se posebno insistirati na predstavljanju dokaza o kršenju prava Srba pred telima Ujedinjenih nacija, sa posebnim fokusom na obraćanja Savetu bezbednosti UN i podsećanju na obaveze koje svetska organizacija ima na osnovu Rezolucije 1244.
Ministar podseća da, uprkos suženoj funkciji Unmika posle uspostavljanja misije Euleks, ova misija i dalje ima mandat da štiti prava svih zajednica, uključujući Srbe. Ističe da Kosovo ostaje teritorija pod upravom UN, jer Rezolucija 1244 i dalje ostaje na snazi.
„Krivična dela kao što su lažno svedočenje koje ostaje nekažnjeno, kao i nepostojanje odgovornosti za zloupotrebu službenog položaja, predstavljaju sistematsko kršenje ljudskih prava jer narušavaju pravo svakog čoveka na pravično suđenje“, rekao je Vujić, naglašavajući da tužilaštva u Srbiji ispituju sve slučajeve i da će, kada bude dovoljno dokaza, pokrenuti odgovarajuće postupke.
Ministar ocenjuje da pravosudni mehanizmi na Kosovu, uspostavljeni na protivpravan način, ne mogu da pruže adekvatnu zaštitu Srbima i drugim zajednicama koje su izložene progonu. Ističe da se instrumentalizacijom pravosuđa krše osnovni principi zaštite ljudskih prava.
„Zbog protivpravnog osnivanja institucija i evidentne instrumentalizacije pravosuđa, kao i kršenja međunarodnih normi, Srbija ne priznaje optužnice, presude i druge akte tih organa. Takođe, kada je reč o međunarodnim poternicama koje izdaju nelegalne institucije, Srbija uvek ističe njihovu protivpravnost“, rekao je Vujić.
On je upozorio da pojedine međunarodne institucije i države često tvrde da nemaju uticaj na te institucije, što dodatno ohrabruje zagovornike nezavisnosti Kosova i nastavak progona srpskog stanovništva kroz „sudske“ postupke koji krše njihova ljudska prava. Vujić dodaje da je reakcija međunarodne zajednice za sada „mlaka“, ali da Srbija neće odustati od stalnog insistiranja na poštovanju ljudskih prava Srba, prikupljanju dokaza i vođenju postupaka protiv odgovornih za kršenja.
„Srbija već jednim delom raspolaže dokazima, ali i intenzivno prikuplja dokaze o tome da su određena lica učestvovala ili učestvuju u sistematskom kršenju ljudskih prava na KiM. Naglašavam da su krivična dela, kao što su lažno svedočenje, koje ostaje nekažnjeno, kao i odsustvo kažnjavanja za krivično delo zloupotreba službenog položaja, obuhvaćena definicijom sistematskog kršenja ljudskih prava, pošto ova dela dovode do kršenja prava svakog čoveka na pravično suđenje. Tužilaštva RS ispituju sve ove slučajeve i, kada ocene da ima dovoljno dokaza, pokrenuće odgovarajuće krivične postupke u skladu sa našim Krivičnim zakonikom“, rekao je ministar.
Podsetio je i da je Ministarstvo pravde već 28. aprila saopštilo da najoštrije osuđuje aktivnosti nelegalnih pravosudnih institucija na Kosovu i Metohiji, ocenjujući da im je cilj zastrašivanje Srba i sprečavanje njihovog povratka. Apelovano je na međunarodnu zajednicu i institucije na Kosovu da osude i zaustave ovakvo ponašanje koje krši osnovna ljudska prava srpskog stanovništva i ugrožava njihovu slobodu kretanja.
Vujić ističe da je kršenje osnovnih ljudskih prava Srba na Kosovu sistematsko i kontinuirano, i uključuje kako formalne institucije, tako i neformalne mehanizme pritiska. Navodi da se ova kršenja mogu grupisati u nekoliko grupa.
„Kada govorimo o kršenju prava na bezbednost i život, ono se ogleda u nezakonitom hapšenju po optužbama za ratne zločine bez dokaza ili zasnovanim na lažnim svedočenjima, izricanju kazni zatvora Srbima na osnovu izjava lažnih svedoka. Ugrožavanje prava na bezbednost i život Srba opravdava se intenzivnom političkom i medijskom kampanjom, a Srbi se kriminalizuju, dok pribavljanje lažnih dokaza i lažno svedočenje protiv Srba predstavljaju kao „patriotski” čin kako za policiju i lažne svedoke, tako i za sudije i tužioce”, rekao je on.
Ministar Vujić dalje kaže da se, dodatno, pravo na život ugrožava stalnim i sistematskim ometanjem zdravstvenih ustanova, zabranama rada zdravstvenih ustanova i sprečavanjem dostavljanja lekova i medicinske opreme zdravstvenim ustanovama u srpskim sredinama:
„Kada govorimo o kršenju prava na imovinu, ono se ogleda u uzurpaciji i otimanju zemljišta, kuća i crkvene imovine Srpske pravoslavne crkve, ali i u nelegalnom knjiženju u zemljišnim knjigama. Sve ovo se još dodatno „legalizuje” neizbacivanjem uzurpatora i potom donošenjem presuda bez ikakvih dokaza, izuzev lažnog svedočenja, kojim se ova imovina oduzima Srbima ili SPC”, ukazuje Vujić.
Kako objašnjava, grupa ljudskih prava, kada je u pitanju pravo na jezik, obrazovanje i kulturu, ogleda se u stalnom sprečavanju upotrebe jezika, ometanju rada obrazovnih institucija i zabranama ispoljavanja kulturnog identiteta.
„Kada govorimo o elementarnom pravu, kao što je pravo na pravično suđenje, evidentno je njegovo stalno kršenje koje se ogleda u odsustvu nepristrasnog suđenja, prihvatanju izjava lažnih svedoka i lažnih dokaza. Sudije i tužioci ignorišu dokaze odbrane i onemogućavaju rad odbrane, najčešće se Srbima ne obezbeđuju prevodioci, a i kada ima prevođenja, prevod nije tačan, ni u pogledu pitanja, niti u pogledu prevoda odgovora koje daju Srbi ili njihovi branioci”, istakao je.
Dodaje da su, pored svih ovih kršenja prava Srba, brojni dokazi i o kršenju zabrane diskriminacije kako je to predviđeno članom 26. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima.
„Podsećam da su sva lica zaposlena u privremenim institucijama obavezna da poštuju Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, a Unmik i Euleks moraju aktivno da štite lica od diskriminacije. Ova obaveza proizilazi iz Rezolucije 1244 na osnovu koje je KiM teritorija pod upravom SB UN. Iz svega ovog jasno je da postoji progon Srba, a što predstavlja zločin protiv čovečnosti po međunarodnom pravu” , zaključio je Vujić.
Izvor: Politika