Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas između ostalog na predstavljanju nacionalne strategije “Srbija 2030” da je po Ustavu Republike Srbije nedvosmisleno zapisano da je Kosovo i Metohija autonomna pokrajina u sastavu Srbije.
“To je takođe zapisano u Povelji i rezoluciji Ujedinjenih nacija, bez obzira da li to neki u svetu prihvataju ili ne”, rekao je Vučić i istakao da je “jedini način da se reše problemi su razgovori. Ne želimo sukobe i ratove, razgovori, razgovori i samo razgovori. Mi, nažalost, danas nemamo partnera za razgovore, njihova jedina želja je proterivanje Srba sa vekovnih ognjišta”.
On je istakao da Srbija mora da osnaži škole, bolnice, domove zdravlja i svoje ljude, uključujući i stambeno zbrinuvanje kao temelj opstanka na Kosovu i Metohiji.
“Ulaganje u obrazovanje i zdravstvenu zaštitu mora da se poveća, a finansijska podrška našim sunarodnicima na Kosovu i Metohiji biće pojačana. Radićemo i na izgradnji brze saobraćajnice do Kosovske Mitrovice, što bi značilo mnogo za četiri opštine na severu Kosova i Metohije, ali i za naš narod u ostalim opštinama”, poručio je predsednik.
Dalje očuvanje stubova, duhovnosti, identiteta na Kosovu i Metohiji ulagaćemo dalje i u crkve i u manastire i pomagati Srpskoj pravoslavnoj crkvi koja je uvek bila uz naš narod i štitila njegov opstanak, poručio je predsednik Srbije.
“Čuvamo svoju politiku, svoje principe idemo u Evrope, ali pre svega razmišljamo o sebi”, rekao je predsednik.
Moramo da razmišljamo brzo, radimo više i donosimo strateške odluke, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na predstavljanju nacionalne strategije “Srbija 2030”.
Kao prvu i najvažniju tačku, Vučić je istakao očuvanje mira i stabilnosti u zemlji. Pojačaćemo finansiju podršku sunarodnicima na KiM, najavio je predsednik. Najkasnije u septembru biće otvorena prva fabrika humanoidnih robota u “Mintu”, naveo je Vučić.
Prema proceni, prosečna plata u 2030. godini iznosiće 1.320 evra, dok će prosečna penzija biti 750 evra. Najavljena je velika pomoć majkama i mladima. Veštačka inteligencija postaje jedan od ključnih faktora proizvodnje u savremenoj ekonomiji, rekao je Vučić. Predsednik vidi Srbiju kao člana EU 2035. godine.
