• Početna>
  • Vesti>

UNS: U četiri meseca ove godine zabeleženo devet fizičkih napada na novinare nego u 2024.

Udruženje novinara Srbije (UNS) je od početka godine do danas zabeležilo 51 slučaj ugrožavanja novinara, devet više nego u istom periodu prošle godine, saopšteno je iz ovog novinarskog udruženja.

U četiri meseca 2025. godine zabeleženo je osam fizičkih napada na novinare – sedam više nego u istom periodu prošle godine, kada je edvidentiran jedan fizički napad. Zabeleženo je i četiri pritiska više nego lane – ukupno pet.

U UNS-ovoj bazi evidentirano je i više slučajeva ometanja u radu nego u istom periodu prethodne godine – devet u poređenju sa šest prošlogodišnjih.

Dok lane nije zabeležen nijedan slučaj hapšenja, ove godine evidentirana su tri slučaja. UNS je u četiri meseca ove godine zabeležio i dve uvrede više nego u istom periodu lane – ukupno osam.

Ipak, u UNS-ovoj bazi je u četiri meseca ove godine zabeleženo po osam pretnji i slučajeva onemogućavanja rada manje nego prošle. Tako je UNS u prva četiri meseca ove godine zabeležio osam pretnji i četiri slučaja diskriminacije. Zabeleženo je i tri napada na imovinu, dva slučaja cenzure, javno deljenje brojeva mobilnog telefona novinara RTS-a.  Dok je prošle godine u prva četiri meseca evidentirano i hakovanje, ove godine toga nije bilo.

Novinari žrtve fizičkih napada, u vidokrugu policije

Posebno zabrinjavajući podatak je da je u četiri meseca ove godine značajno povećan broj fizičkih napada.

Poslednji napad desio se novinarki Istinomera, koja je, u okviru radnog zadatka, snimala šatore postavljene preko puta Narodne Skupštine, kada joj je nepoznati muškarac, kako se navodi na sajtu ovog portala, prišao, udario je po ruci i izbio joj telefon.

Ona je imala jasno istaknutu novinarsku legitimaciju.

„Nakon incidenta, novinarka se obratila policajcu koji je bio prisutan na licu mesta. Umesto da preduzme mere zaštite i evidentira napad, policijski službenik joj je rekao: ‘Čuvajte se, i prema nama se odnose tako”’, navedeno je na sajtu Istinomera.

Nekoliko dana ranije, sredinom aprila, fizički je napadnut i zamenik glavnog urednika portala 021 Zoran Strika, dok je izveštavao sa odlaska Novosađana na miting Srpske napredne stranke (SNS) u Beograd.

Strika je za UNS rekao da je napadnut dok je kamerom telefona beležio kako dvojica muškarca obaraju i udaraju građanina koji je snimao odlazak građana na SNS miting, a potom mu bacaju telefon u Dunav. Kada je jedan od prisutnih primetio da Strika snima ovaj incident, on ga je, kako navodi, fizički napao, hvatajući ga za ruku i vrat.

“Rekao sam mu da sam novinar, a onda sam primetio da je u blizini direktor Pokrajinskog fonda za evropske poslove i razvoj Ognjen Dopuđ, i tražio da reaguje. Iako Dopuđ nije preduzeo ništa, ovaj mladić je otišao”, naveo je Strika.

Strika se tada udaljio sa napadnutim građaninom i pozajmio mu svoj telefon da bi mogao da pozove porodicu.

“U tom trenutku prišla su nam trojica muškaraca sa kapuljačama. Jedan od njih mu je oteo moj telefon iz ruku i bacio ga u reku, a potom i pobegao”, naveo je Strika.

Istog dana u Beogradu, na skupu “Ne damo Srbiju” napadnuta je i ekipa KTV-a iz Zrenjanina.

Vlasnik KTV-a Danijel Radić za UNS je rekao da su okupljeni na mitingu u Beogradu fizički nasrnuli na njega, na novinara ove medijske kuće Nemanju Šarovića i snimatelja Sinišu Nikšića.

Radić je rekao da su policajci videli napade, ali da nisu reagovali.

“Tukli su nas Marko Popadić i ekipa Relje Ognjenovića, koji je predvodio redare. Sve se vidi jasno na snimku. Polomljena nam je kamera i oštećena celokupna oprema”, rekao je Radić tada za UNS.

Najtežu povredu, kako je rekao Radić, zadobio je tehničar kojem su tog dana izbijena tri zuba.

U martu je fizički napadnuta i novinarka “Storytellera” Brankica Matić, dok je izveštavala sa skupa ispred osnovne škole. Kada je pokušala da uzme izjavu od nekoliko učesnika protestnog skupa roditelja koji traže redovnu nastavu, usledili su verbalni napadi, vikali su na nju, unosili joj se u lice, a potom je na nju fizički nasrnuo muškarac i istrgao joj telefon iz ruke.

Novinar BIRN-a Saša Dragojlo takođe je u martu bio žrtva fizičkog napada. Dragojlo je napadnut, na pijaci Đeram u Beogradu kada je izveštavao sa protesta protiv aktivista SNS-a.

“Krenulo je guranje u blizini štanda gde je bio i čovek koji me je napao. Telefonom sam snimao šta se dešava, a dva gospodina iz SNS-a su krenula prema meni i pitala me šta tu snimam. Prišli su mi blizu, predstavio sam im se da sam novinar i da zato snimam“, objašnjava Dragojlo.

Nakon toga, kaže on, jedan od SNS aktivista je nasrnuo na njega.

Dragojlo je istakao da se sve to dešavalo na metar ili dva od policije.

„Policija je stala između nas. Pokazao sam novinarsku legitimaciju BIRN-a, zahtevao da ga legitimišu i privedu. Međutim, ništa se od toga nije desilo. Taj čovek je stajao pet metara iza, praktično ga je policija štitila, pošto su mene odgurivali. Policija nije radila svoj posao“, objašnjava Dragojlo.

Urednik fotografije lista “Zrenjanin” Jovan Njegović Drndak bio je žrtva uvreda i unošenja u lice. Nepoznati muškarac je, protiveći se protestu ispred suda u Zrenjaninu, vređao urednika fotografije lista „Zrenjanin“ Njegovića Drndaka i unosio mu se u lice, dok je fotografisao.

Njegović Drndak je za sajt UNS-a rekao da je na protestu ispred suda u Zrenjaninu stariji čovek najpre vređao i psovao đake i studente, a zatim i njega kada je to pokušao kamerom da zabeleži.

„Uputio mi je verbalne uvrede, a zatim mi se uneo u lice“, naveo je on.

Zbog toga se, kaže, obratio policiji koja je, kako navodi blagovremeno reagovala.

U februaru je fizički napadnuta i novinarka „In medije“ Verica Marinčić, ali i njen kolega Miodrag Blečić, tokom protestne šetnje, koju su organizovali studenti i srednjoškolci u Inđiji.

Verica Marinčić za sajt UNS-a rekla je da je stariji čovek psovao kolegu Blečića i nju, kao i da ju je udario po ruci u kojoj je držala telefon, pokušavajući da ga snimi.

Fizički je napadnuta i novinarka TV „Informer“ Branka Lazić, dok je izveštavala sa skupa ispred Skupštine Grada Beograda. Grupa okupljenih građana ometala je u radu, vređala, gađala jajima i polila crvenom bojom.

Iako je u provladinim medijima kružila informacija da UNS nije reagovao povodom napada na Branku Lazić, koji se dogodio ispred Narodne skupštine, ovo udruženje osudilo je svaki od pomenutih fizičkih napada. UNS je izrazio zabrinutost zbog sve češćih napada na novinare, koji ugrožavaju njihovu bezbednost, stvaraju atmosferu straha i povređuju pravo javnosti da bude pravovremeno informisana iz što više izvora.

Novinari hapšeni zbog izveštavanja i izražavanja stavova

Nemanja Šarović je u maju dva puta priveden – najpre dok izveštavao iz kampa „Studenata 2.0“ u Pionirskom parku, a zatim i ispred zgrade u kojoj živi. UNS je reagovao na hapšenje koje se dogodilo dok je izveštavao iz Pionirskog parka, protestujući i navodeći da je neprihvatljivo.

UNS je protestovao i zbog hapšenja kolumniste i publiciste „Peščanika“ Dejana Ilića, koji je 12 dana pre privođenja u emisiji “Pokreni se” na televiziji “Nova” izrazio bojazan o mogućim ishodima političke krize, upotrebivši i reč „krvoproliće“.

Ilić je, kako je naglasio UNS, u svojoj izjavi naveo krvoproliće kao najgori ishod, istovremeno se zalažući za druga rešenja.

UNS je istakao da ovakva reakcija Tužilaštva na izjavu koja je izvučena iz konteksta, i to 12 dana nakon što je saopštena, predstavlja napad na slobodu govora, mišljenja i izražavanja.

Objavljivani mobilni telefoni zaposlenih na RTS-u i lepljene poternice

UNS je u aprilu tokom prvog dana blokade Radio-televizije Srbije (RTS) i Radio-televizije Vojvodine (RTV) pozvao studente i građane da omoguće radno angažovanim u javnim servisima i gostima programa nesmetan dolazak u javne servise. Blokada RTV-a završila se nakon 24 sata, dok blokada RTS-a još uvek traje.

Inače, tokom blokade RTS-a, likovi urednika ove televizije našli su se na poternicama, a na društvenoj mreži X sa profila „Kristal Met Dejmon“ objavljeni su brojevi telefona novinara RTS-a Nikoline Rakić, Milenka Krišana i Marka Ivasa.

„Molim vas nemojte DA ZOVETE I ŠALJETE PORUKE ovoj SNS animir dami sa RTS-a koja je sinoć ušla u zgradu sa kordonom policije Apelujem na vas da je ne ZOVETE I ZOVETE I ne ŠALJETE UVREDLJIVE PORUKE HVALA NA SARADNJI“, napisao je on uz objavu broja telefona novinarke Rakić.

Novinari RTS-a pozvani na informativni razgovor

UNS je u aprilu obavešten i da je nekoliko novinara i medijskih radnika RTS-a telefonom pozvano od pripadnika Bezbednosno-informativne agencije da dođu na informativni razgovor. Svi su se, naveo je UNS, odazvali tim pozivima, ali nisu razumeli zašto su baš oni pozivani. Telefonski poziv usledio je nakon sastanka novinara i medijskih radnika RTS-a koji je organizovala neformalna grupa “Naš pRoTeSt”.

UNS je tražio od Vlade Srbije i Narodne skupštine odgovor na pitanje zašto je BIA pozivala novinare i medijske radnike RTS-a na razgovor.

Pretnja novinarki Kosseva i targetiranje redakcije Radio Goraždevca

Službenica u Opštini Severna Mitrovica Fatime Staviljeci pretila je novinarki portala Kossev Dragani Vukosavljević da će doći sa policijom u kancelariju.

“Vidimo se za dva minuta. Da da, ima da izbrišeš ime iz momenta ili ću da dođem sa policijom, to ti ćeš da rešiš. Imam da te tužim budi ubeđena, i ko ti dao broj i sve“, pretila je Staviljeci.

UNS je sa svojim ogrankom na Kosovu i Metohiji osudio pretnju i zatražio od Kosovske policije da hitno istraži ovaj slučaj, ističući da su zastrašivanja i pretnje novinarima neprihvatljivi i da vinovnici moraju da snose odgovornost.

U seriji tekstova koje je objavio portal SrpskiGlas.rs obeležavana je redakcija Radio Goraždevca gde su ih, između ostalog, optužili da „podržavaju nezavisnost Kosova“ i pozvali na njihov bojkot.

Glavni i odgovorni urednik Radio Goraždevca Darko Dimitrijević rekao je za UNS da ovaj napad nije samo pokušaj klevete, već ozbiljna bezbednosna pretnja, jer je takvo targetiranje potencijalno opasno za sve koji rade za ovaj medij.

UNS je zatražio da hitno prestane ova kampanja, ističući da je targetiranje i ulaženje na ovaj način u obračun sa novinarima i medijskim kućama neprihvatljivo, jer bi ovakvo obeležavanje moglo ugroziti bezbednost novinara i medijskih radnika.

U četiri meseca ove godine UNS je evidentirao tri slučaja ugrožavanja novinara na Kosovu i Metohiji, odnosno neodgovarajućeg postupanja policije. Međutim, medijski radnici koji su slučajeve prijavili UNS-u nisu želeli da Udruženje javno reaguje, što dovodi do zaključka da ne postoji poverenje medijskih radnika u rad, efikasnost i efektivnost bezbednosnih organa na Kosovu i Metohiji.

Medijske ekipe zaključavane i vređane

Novinarke i novinare koji su u Skupštini Novog Sada pratili konfereniciju za novinare predsednice gradske Skupštine Dine Vučinić, obezbeđenje je, kako je rekla novinarka N1 Ksenija Pavkov, zaključalo u pres sali.

„Predsednica Skupštine nam je objasnila ‘da to rade zbog naše bezbednosti i da su takve mere neophodne da bi se skupština uopšte održavala’. Ne mogu da prihvatim takvo objašnjenje, posle toliko godina izveštavanja. Svi nas tamo poznaju, zaista je ponižavajuće. Sa svih prozora su čak poskidali kvake, pa nijedan nije mogao da se otvori“, rekla je ona.

Pavkov je dodala da ih je prethodno, pre ulaska u Skupštinu, obezbeđenje detaljno pretresalo.

UNS je protestovao, ističući da je zaključavanje novinara i onemogućavanje slobode kretanja neprihvatljivo.

Izvor: UNS

Pročitaj još