Velika Hoča, nekadašnji metoh manastira Hilandar i jedno od najvažnijih vinogradarskih mesta na Kosovu, bogatija je za još jedan dragocen sadržaj – Muzej vina. U prisustvu brojnih gostiju, među kojima su bili predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, lokalne zajednice, međunarodnih partnera i donatora, objekat iz 19. veka je obnovljen i svečano otvoren, uz prigodan kulturno–umetnički program.
Milan Petrović, idejni tvorac i pokretač projekta iz Udruženja „Biser Metohije“, istakao je važnost ovog događaja za celo selo.
„Velika Hoča je simbol opstanka i ostanka srpskog naroda ovde. Narod se oduvek bavio vinogradarstvom i proizvodnjom vina. Ovaj objekat datira iz 1880. godine, a moguće je da je i stariji. Zahvaljujući prijateljima iz Italije, našoj državi, preduzećima i društveno odgovornim ljudima, uspeli smo da ga spasimo. Muzej će biti dom svih vinara, mesto gde će se degustirati sva hočanska vina i koje ostaje budućim generacijama“, kazao je Petrović.
Petrović je istakao i kvalitet hočanskih vina.
„Blagodet klime, plodna zemlja i znanje koje se prenosi generacijama učinili su da Velika Hoča bude poznata po dobrom vinu. U našoj vinariji se nalaze ostaci čuvenog vinovoda – po predanju, vino je nekada teklo do Prizrena. Iako su vinovod i dvorac nestali padom Prizrena pod Osmanlije 1455. godine, deo vinovoda je sačuvan i izložen u muzeju.“
Otvaranju je prisustvovao i pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Miloš Terzić, koji je naglasio važnost projekta:
„Čast mi je što sam danas ovde u srcu Metohije ispred Vlade Republike Srbije. Siguran sam da će ovaj Muzej vina ilustrovati istoriju, istrajnost i tradiciju srpskog naroda Velike Hoče. Srpska država će uvek pomagati privredne aktivnosti, vinarstvo i vinogradarstvo ovog kraja, jer je ostanak i opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji apsolutni prioritet svake vlade“, rekao je Terzić.
Poseban ton svečanosti dali su i gosti iz Italije. Maurizio iz organizacije Origin Piemonte istakao je sličnosti između srpskih i italijanskih vina:
„Bela vina iz Velike Hoče podsećaju na vina sa severa Italije, dok su crvena slična onima sa juga. Velika raznolikost vina je velika snaga ovog kraja. Ovaj projekat je važan jer je u pitanju zajednica, koreni i ponos identiteta. Želimo da podržimo srpsku zajednicu koja prolazi kroz teška vremena, i da potvrdimo prijateljstvo.“
Predstavnik organizacije Fjori di Ćiljeđo (Cveće trešnje) kazao je da godinama rade na ovakvim projektima kaže da im je želja da sačuvaju identitet srpske zajednice.
„Godinama radimo na Kosovu i Metohiji jer želimo da sačuvamo identitet srpske zajednice. Naučili smo o srpskoj istoriji i njenoj snazi da se nikada ne preda. Ovaj muzej je simbol toga – poruka da srpska zajednica želi da ostane ovde i gradi svoju budućnost. Kao Italijani, želimo da branimo lepotu ovog mesta, njegovu prirodu, istoriju, umetnost i svetinje – Dečane, Gračanicu i mnoge druge“.
Arhitekta Miloš Gašić, koji je izradio idejno rešenje za obnovu objekta, naglašava da je ovaj proces bio izazovan.
„Kuća je bila u lošem stanju i nismo imali originalni projekat. Cilj nije bio stroga rekonstrukcija, već očuvanje duha kroz korišćenje tradicionalnih materijala. Kompleks ima četiri celine: podrum sa starim predmetima za proizvodnju vina, multimedijalni izložbeni prostor, spoljni amfiteatar i degustacioni prostor. Ova kuća je primer da nešto novo može nastati iz pepela“, kazao je Gašić.
U narednim mesecima u novoizgrađenom muzeju vina planira se organizacija tematskih događaja, degustacija, izložbi i kulturnih večeri, čime će Muzej postati ne samo čuvar tradicije već i živa platforma za buduće generacije vinara i posetilaca.
Izvor: Radio Goraždevac