• Početna>
  • Vesti>

Srpska lista sa Dueom: Međunarodna zajednica da spreči mere koje dovode do dodatne nestabilnosti i ugrožavanja osnovnih prava srpskog naroda

Foto: Srpska lista

Delegacija Srpske liste predvođena predsednikom Zlatanom Elekom sastala se danas sa novim šefom UNMIK-a na Kosovu Peterom Dueom, sa kojim je razgovarala o položaju srpskog naroda i sve težoj bezbednosnoj i političkoj situaciji u kojoj se nalaze Srbi.

Predstavnici Srpske liste upoznali su šefa UNMIK-a sa brojnim problemima sa kojima se svakodnevno suočava srpski narod, posebno ukazujući na institucionalno nasilje koje građani trpe, ali i srpske opštine u kojima su na vlasti srpski gradonačelnici. Naglašeno je da se kroz različite administrativne mere, pritiske i jednostrane odluke dodatno otežava život Srbima i ugrožava funkcionisanje lokalnih samouprava u sredinama gde Srbi čine većinu.

Posebno je ukazano na najavljenu primenu Zakona o strancima i vozilima, za koju predstavnici Srpske liste smatraju da mora biti alarm za sve predstavnike međunarodne zajednice.

“Ukoliko se ovakav pristup nastavi, postoji realna opasnost da će se dodatno ugroziti opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, prognati hiljade naših sunarodnika i ugroziti vitalne institucije” stoji u saopštenju Srpske liste.

Dodaje se da je na sastanku ponovljeno da Srpska lista pruža punu podršku UNMIK-u i poštovanju rezolucije 1244 SB UN. Od predstavnika UNMIK-a zatraženo je da međunarodna zajednica aktivnije prati situaciju na terenu i da iskoristi svoj mandat kako bi se sprečile mere koje dovode do dodatne nestabilnosti i ugrožavanja osnovnih prava srpskog naroda.

“Srpska lista ostaje posvećena zaštiti interesa srpskog naroda i nastaviće da o svim problemima sa kojima se Srbi suočavaju obaveštava međunarodne predstavnike i zahteva konkretne korake u cilju zaštite prava i bezbednosti našeg naroda” zaključuje se u saopštenju Srpske liste.

Pročitaj još