Pred Posebnim odeljenjem Osnovnog suda u Prištini nastavljeno je suđenje Milunu Milenkoviću, Dejanu Pantiću, Aleksandru Vlajiću i Miomiru Vakiću, koje Specijalno tužilaštvo tereti za izvršenje terorističkog akta. U sudnici su advokati optuženih, kao i članovi njihovih porodica.
Branilac Dejana Pantića, Ljubomir Pantović istakao je da ostaje pri zahtevu da sud ne prihvati nijedan od pisanih dokaza koji je na prethodnom ročištu predložilo tužilaštvo, jaknu koju je na dan hapšnja nosio Pantić, a koja je okarakterisana kao „uniforma Severne brigade“, i odluku Vlade Kosova o proglašenju „Severne brigade“ i „Civilne zaštite“ terorističkim organizajama.
„Smatram da sud treba da odbije izvođenje ovih dokaza na osnovu člana 252, jer su oba dokaza neprikladna i nevažna za ovaj slučaj. Odluka Vlade Kosova doneta je više od šest meseci posle napada na Kancelariju OIK-a, radi se o jednoj deklarativnoj odluci vlade koja nema nikakvu konkretnu vezu sa napadom na kancelariju OIK-a. Što se tiče izveštaja policije od 13. maja ove godine, takođe se radi o nevažnom i neprikladnom dokazu, jer nijedna fotografija, ili sam izveštaj, ne potvrđuju tvrdnju tužilaštva da je moj branjenik 6. decembra 2022. godine izvršio napad, niti da je bio obučen u bilo kakvu uniformu“, rekao je Pantović.
Sudija Valjon Kurtaj pozvao je optužene da odgovaraju na pitanju odbrane, tužilaštva i suda.
Milun Milenković izabrao je pravo da se brani ćutanjem, dok je Aleksandar Vlajić odlučio da odgovara na pitanja, a zatim je na pitanje svog branjenika Miloša Delevića, opisao šta je radio ključnog dana 6.12. 2022. godine, navodeći da se kancelarija OIK-a nalazi u Kolašinskoj ulici, a njegova kuća u ulici Alekse Šantića koje su, kako ističe, spojene.
On je, opisujući dan događaja, rekao da je prvo otišao do OŠ „Branko Radičević“, zatim popio kafu sa prijateljima i suprugom, a da je, kada se vraćao kući, video da je polomljeno staklo na kancelariji OIK-a.
„Slikao sam i poslao fotorafiju Slobanu Dimitrijeviću koji je radio u toj kancelariji. Na 15 metara odatle svratio sam do autoelektričara Dritona Staviljecija. Pričao sam sa njim nekih par minuta, pozdravio njega i decu i krenuo kući. Nakon tog sam stigao do Ekonomskog fakulteta i PIO fonda. Tu sam sreo Marka Milića i rekao sam da sam bio do autoelektričara. Neduga zatim pozvala me je supruga, rekla mi je da se nešto dešava u Zubinom Potoku i da je neka gužva, incidenti. Pitala me je da li mogu da dođem da uzmem nju i sina koga je uzela iz škola, kako bi došli kući. Rekao sam da ću doći, ali pešaka, jer kola nisam imao. Bio sam pešaka. Krenuo sam ka Kancelariji OIK-a kako bih se sreo sa njima. Pozvao sam ženu telefonom, jednom se nije javila, onda sam svratio kod majstora koji se zove Fatmir Neziri. Tu sam proveo pet ili šest minuta razgovarajući o popravci mog auta. Tada su se čule eksplozije, jedna ili dve i galama“, istakao je on.
Istakao je da je zatim pozvao suprugu i rekao joj da požuri, jer se, kako ističe, „dole stvara neka gužva“.
„Rekao sam joj, ako ne može da prođe, da prođe zaobilaznim putem. Tu sam se zadržao dva tri minuta i pozvao ženu da ide zaobilaznim putem. Ona je rekla da će ići gornjim putem iza solitera i ja sam se vratio kući gde smo se i sreli u dvorištu“, rekao je.
Advokat Miloš Delević podsetio je optuženog da je svedok I.I. tokom saslušanja rekao da je čuo Vlajića da nekome telefonom govori „došli su, brzo, brzo“, što je optuženi potvrdio, navodeći da je rekao ženi da požuri jer se stvara gužva, a da ne zna kako je to svedok razumeo.
On je negirao da je ikada zvao drugog optuženog Miluna Milenkovića.
„Nikada ga nisam zvao, ni pre, ni posle. Ako postoji bilo kakav dokaz voleo bih da se prikaže. Nikada, odgovorno tvrdim“, rekao je Vlajić, pojašnjavajući da Milenkovića zna iz grada kao sportskog trenera, a da su se upoznali tek u zatvoru.
Na pitanje tužioca u vezi sa fotografijama koje su se nalazile u njegovom telefonu, a na kojima su, između ostalih, bili i automobili policije, Vlajić je kazao da je član grupa „Bunt“ i „Prelazi Kosovo“, gde svi članovi objavljuju fotorafije i komentare, te da su te slike od članova.
Vlajić je takođe istakao da ga je svedok I.I. uslikao pre ključnog trenutka ispred kancelarije OIK-a, a ne za vreme kada su se čule eksplozije, navodeći da je svoje kretanje detaljno opisao i da je u tom trenutku bio kod majstora.
Advokat predrag Miljković upitao je optuženog, s obzirom da je svedok I.I. izjavio da ga je pratio od kancelarije OIK-a do PIO fonda, da li ga je ugledao.
„Nisam ga video, da sam ga video, pozdravo bih se, radili smo sedam godina u kancelariji zajedno. Siguran sam da bih ga video da je bio iza mene“, rekao je Vlajić.
Tužilac Bekim Kodraljiu istakao je da je odluka Vlade Kosova da „Civilnu zaštitu“ i „Severnu brigadu“ proglasi terorističim organizacijem „rezultat terorističkih dela ove dve organizacije“, a kako ističe, jedno od tih dela je i napad na kancelariju OIK-a.
Sudsko veće odobrilo je da se predlozi tužilaštva, odluka Vlade od 29. juna 2023. godine i izveštaj policije od 13. maja ove godine, izvedu kao materijalni dokazi, dok je istakao da će sudsko veće analizirati njihovu relevantnost.
Optuženi Dejan Pantić istakao je da je u policiji dao detaljnu izjavu o događaju, koja je trajala oko četiri sata, i da će danas iskoristiti pravo da se brani ćutanjem. Istu odluku doneo je i Milomir Vakić, čime je današnje ročište završeno.
Završne reči zakazane za 2. jul u 9.30.
Četvorica Srba terete se da su, u saizvršilaštvu sa drugim neidentifikovanim osobama, izvršili teroristički napad na prostorije Opštinske izborne komisije 6. decembra 2022. godine, kada su, tokom protesta Srba, bačene dve ručne granate i dve šok bombe, čime su, kako se navodi u optužnici, ugrozili živote ljudi.
U pritvoru se nalaze Milun Milenković i Aleksandar Vlajić, dok se ostali brane sa slobode.