• Početna>
  • Vesti>

Petković sa šefom OEBS-a na KiM: Očekujem konkretne i vidljive poteze u zaštiti prava Srba na KiM

Foto: Kancelarija za KiM

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju dr Petar Petković sastao se sa šefom Misije OEBS na KiM, ambasadorom Džerardom Mekgarkom kome je predočio veoma nestabilnu političko-bezbednosnu situaciju na KiM, koja je posebno, pogoršana nakon hapšenja Igora Popovića i niza eskalatornih poteza koje povlači Aljbin Kurti na štetu srpskog naroda, obavestila je Kancelarija za KiM Vlade Srbije.

Petković je svom sagovorniku preneo da je hapšenjem pomoćnika u Kancelariji za KiM Igora Popovića, Priština direktno ugrozila proces normalizacije odnosa i sam dijalog, koga ne može biti dok god je Popović u prištinskom zatvoru bez ikakve krivice.

“Popović je kao vrsni pravnik kroz dijalog aktivno učestvovao u brojinim pitanjima, i njegovim lišavanjem slobode, Kurti je direktno udario na pregovore koji se vode u Briselu. Srbima se na Kosovu i Metohiji svakoga dana krše sva osnovna ljudska prava, a hapšenjem Igora Popovića ugroženo je i pravo na slobodu kretanja, misli i izražavanja i njegov primer direktna je slika odsustva svake vladavine prava u Prištini. Popović je zatražio pravdu za sve žrtve i kažnjavanje zločinaca i njegovim privođenjem Priština je pokazala da nema nameru da se suoči sa svojom zločinačkom prošlošću“, naveo je Petković.

On je naglasio da sve što Kurti čini ide u pravcu stvaranja etnički čistog Kosova i Metohije i proterivanja Srba i da zbog toga gotovo svakodnevno sprovodi eskalatorne poteze kojima podiže tenzije i izaziva nove krize na terenu i pokušava da izbegne obavezu formiranja Zajednice srpskih opština.

“Beograd od misije OEBS očekuje konkretne i vidljive poteze u zaštiti garantovanih prava Srbima na KiM, ali i delovanje u pravcu oslobađanja Igora Popovića, kao i svih nevino zatočenih Srba i na tome će nastaviti da insistira”, zaključio je Petković.

Pročitaj još