Najnoviji tekst objavljen u KosovaPress, zasnovan na izjavama Gurakuća Kučija iz Institutita Octopus, predstavlja pokušaj političkog diskvalifikovanja nevladinog sektora na severu Kosova.
U tekstu, bez ikakvog truda da se ispoštuju osnovni profesionalni standardi, Kuči iznosi teške optužbe protiv organizacije NGO Aktiv i drugih NVO-a na severu, nazivajući ih delom „hibridnog rata“ protiv institucija Kosova.
U demokratskom društvu, posebno kada je reč o osetljivim političkim i bezbednosnim temama, od ključne je važnosti poštovati pravo na odgovor i obezbediti pluralizam mišljenja. Novinarska etika nalaže da se svakoj strani, posebno onima koji su direktno optuženi ili targetirani, pruži mogućnost da iznese svoj stav.
Ignorisanje tog prava na odgovor i optužujući ton, ne samo da narušava kredibilitet medija, već doprinosi atmosferi nepovjerenja, polarizacije. Mediji ne smeju biti instrument u rukama političkih interesa, već čuvari istine, profesionalnosti i odgovornosti prema javnosti.
Bez ijednog konkretnog dokaza, bez bilo kakvog dokumenta ili nezavisnog izvora, Kuči tvrdi da su ove organizacije nastavak delovanja struktura Milana Radoičića, da manipulišu javnošću koristeći žene i devojke kao „emocionalne tačke slabosti Balkanaca“, i da ciljaju delegitimizaciju Policije Kosova.
Ovakva izjava nije samo manipulativna – ona je opasna a u njoj nije ispoštovano parvo da druga strana odgovori.
Ne samo da KosovaPress ne proverava nijednu od ovih tvrdnji, već ih prenosi kao nesporne činjenice, bez da se dotična organizacija pita za komentar, bez dodatnih izvora, bez konteksta. Bez ikakve provere činjenica ovakav tekst nije u skladu sa novinasrkim standardima – to je poziv na javni linč.
U tekstu se NVO Aktiv diskvalifikuje kao organizacija bez „multietničnosti“, uprkos višegodišnjem radu na terenu, saradnji sa međunarodnim akterima i otvorenim javnim delovanjem.
Ovakva tvrdnja preneta u intervjuu, koja sugeriše da samo „etnički sastav“ odlučuje o legitimitetu jedne organizacije, predstavlja čist etnički inženjering u političke svrhe.
Posebno uznemirava to što se žene i devojke nazivaju „slabom tačkom karaktera Albanaca i Balkanaca“, čime se relativizuju moguće žrtve seksualnog uznemiravanja i instrumentalizuju u političkom obračunu. Ovaj stav, koji je prenet u tekstu, je ne samo duboko seksistički i sramotan, već i ponižavajući za same građane Kosova i nije u skladu sa novinarskom etikom.
Izvor: Radio Goraždevac