• Početna>
  • Vesti>

Otvoreno pismo više NVO ombudsmanu Ćeljaju, povodom njegove izjave o uznemiravanju devojaka i žena na severu

Više nevladinih organizacija sa severa Kosova zatražilo je, u otvorenom pismu, pojašnjenje od Ombudsmana Naima Ćeljaja u vezi sa njegovom izjavom povodom navoda NVO o uznemiravanjem žena i devojaka u severnom delu Kosova, a u kojoj je istakao da u odsustvu zvanično prijavljenih slučajeva, ovi navodi „mogu biti deo pokušaja određenih grupa da naruše ugled Kosovske policije”.

NVO sa severa zatražile su pojašnjenje nedavne izjave ombudsmana u emisiji „Kalzo Pernime“, u kojoj je komentarisao navode koje su organizacije civilnog društva, među ostalim akterima, iznele u vezi sa uznemiravanjem žena i devojaka u severnom delu Kosova.

Nevladine organizacije podsećaju da je, usled sve većeg broja prijava građana i medijskog izveštavanja o incidentima uznemiravanja, posebno usmerenih ka ženama i devojčicama, uključujući i maloletnice, grupa organizacija civilnog društva javno izrazila zabrinutost zbog izostanka adekvatne institucionalne reakcije. 

„Zajednička izjava, koju su ranije ovog meseca potpisale organizacije CASA, NSI, InTER, Aktiv i ACDC, navodi uznemirujuće incidente u koje su, prema navodima, umešani pojedinci koji dolaze iz pravca južne Mitrovice, kao i neuspeh Kosovske policije da adekvatno reaguje. Izjava dodatno izražava zabrinutost zbog navoda o zastrašivanju svedoka i institucionalnoj neaktivnosti“, podsećaju NVO.

Oni navode da je u intervjuu Ombudsman Naim Ćeljaj naveo da je njegov kabinet održao sastanke sa predstavnicima srpske zajednice i relevantnim institucijama, uključujući Policijski inspektorat Kosova i Kosovsku policiju. 

Takođe je potvrdio da svi ovakvi navodi zaslužuju ozbiljnu istragu, ali da su zabrinuti zbog njegove dodatne izjave da, u odsustvu zvanično prijavljenih slučajeva, ovi navodi „mogu biti deo pokušaja određenih grupa da naruše ugled Kosovske policije.”

Nevladine organizacije sa severa zatražile su, s obzirom na ozbiljnost ove teme, i u duhu transparentnosti i poverenja javnosti u institucije, pojašnjenje u vezi sa sledećim pitanjima:

-Na osnovu čega je izneta tvrdnja da pomenuti navodi mogu biti deo kampanje za narušavanje ugleda Kosovske policije? Da li postoje bilo kakvi nalazi ili dokazi koji podržavaju ovu ocenu?

-Imajući u vidu ustavni mandat institucije Ombudsmana za zaštitu ljudskih prava, na koji način se obezbeđuje da se žrtve koje eventualno strahuju od institucionalne odmazde osećaju zaštićeno i ohrabreno da prijave slučajeve?

-U Vašoj javnoj izjavi naveli ste da Kosovska policija do sada nije primila nijednu zvaničnu prijavu ovakvog uznemiravanja. Međutim, najmanje tri slučaja su, prema dostupnim informacijama, prijavljena policiji, koja je potvrdila postojanje dokaza koji podržavaju te navode. Molimo Vas da pojasnite na osnovu čega je data ova izjava, kao i da li je Vaš kabinet preduzeo korake da proveri ili ispravi ovu informaciju?

-Da li je Vaš kabinet pokrenuo ili razmatra mogućnost pokretanja eks officio istrage o institucionalnom propustu ili nemaru u ovim slučajevima?

-Koje mere institucija Ombudsmana preduzima kako bi pratila rad Kosovske policije i Policijskog inspektorata na severu, s obzirom na šira saznanja iz našeg zajedničkog izveštaja „Etnička instrumentalizacija Kosovske policije: Erozija Ahtisarijevih osnova građanske i multietničke institucije”?

 „Ovom prilikom želimo još jednom da potvrdimo našu posvećenost otvorenom i konstruktivnom dijalogu sa Vašom institucijom i drugim nadzornim telima na Kosovu. U okviru ove saradnje, pet potpisnica ovog pisma su u više navrata u razgovorima sa Vašom kancelarijom iznosile niz pitanja u vezi sa ljudskim pravima i vladavinom prava, dosledno pružajući argumente, činjenice i dokaze u cilju jačanja institucionalne odgovornosti. Smatramo da javni diskurs o ovako osetljivim temama mora biti utemeljen na činjenicama i pažljivoj proceni, kako bi se izbeglo obeshrabrivanje žrtava i očuvalo poverenje javnosti u nadzorne mehanizme“, navodi se u saopštenju NVO, i dodaje da organizacije stoje na raspolaganju za sastanak ili nastavak dijaloga.

Potpisnice saopštenja su: Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Nova društvena inicijativa (NSI), Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), NVO Aktiv i Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC).

Izvor: Kosovo onlajn

Pročitaj još