U porti manastira Draganac, u okviru „Moravskih duhovnih večeri“, održano je predavanje pod nazivom „Zavet“ u okviru kojeg su predavači govorili o istorijskoj, umetničkoj i kulturnoj projavi kosovskog zaveta u srpskom narodu.
Pred okupljenim narodom predavanje su održali profesor na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu profesor Saša Filipović i novinar i književnik Živojin Rakočević.
U svom govoru, Rakočević se osvrnuo na, po njegovim rečima, jednu od najpotpunijih definicija kosovskog zaveta ikada napisanu a napisao ju je vladika Atanasije Jevtić i ona glasi: „To nije neka ideološka, nacionalistička ili politička konstrukcija, nije neka zemaljska ili istorijska teorija, nego je kosovski zavet i opredeljenje srpsko samo ispovedanje našeg hrišćanskog i pravoslavnog identiteta, ispoljavanje našeg crkveno-narodnog duhovnog bića, svedočenje o našem trajnom liturgijskom pamćenju“ naglasio je on.
Posebno emotivan momenat za prisutne bio je govor profesora Filipovića o otkrivanju moštiju Svete novomučenice Bosiljke u kome je lično učestvovao.
„Kada smo izvadili mošti iz stuba, sa nama je bila i Svetlana Hadžić iz Gračanice i ona je rekonstruisala ceo kostur. I mi na tom kosturu nismo mogli da primetimo nikakve ozlede od vatrenog oružja pa je pretpostavka da se to nije desilo na taj način već da je to bilo ipak ili hladnim oružjem ili kako predanje kaže“ naveo je gospodin Filipović govoreći o načinu stradanja Sv. Bosiljke.
Prisećajući se mučeničkog stradanja mlade devojke koja je u celom svom biću nosila Jevanđeljske vrline i ljubav prema Hristu predavači su ukazali da se upravo u tom činu projavljuje isti onaj zavet kojim nas je Sv. Knez zavetovao na Vidovdan davne 1389.g.
„Manastir Draganac kao i svi drugi manastiri naše eparhije i naše Crkve kroz svoju prošlost a tako i danas imaju svoju duhovnu i prosvetiteljsku ulogu i naš narod na Kosovu je prava jedna njiva Gospodnja a ono što je potrebno je dobro seme. Mislim da smo ga i večeras dobili, imali smo dva divna govornika koji već više decenija rade na Kosovu i Metohiji, žrtvuju se u svom radu za naš narod. Njihova uloga i njihova reč su ono što teši i ono što nas uči p našoj istoriji, sve ono što je lepo i uzvišeno.“ istakao je otac Hristofor.
„Želeli smo da uoči Vidovdana, ili nakon Vidovdana, ali povodom našeg zavetnog praznika govorimo o zavetu, šta je zapravo zavet ali u našem svakodnevnom životu, ne da pričamo o zavetu kao mitu ili istoriji i legendi kako se najčešće i govori o Vidovdanu i samom Kosovskom boju, već da na temu razgovaramo kao onom što je živo i nešto što je među nama i što je svakodnevno u našem životu. I profesor Saša Filipović i gospodin Živojin Rakočević su crkveni ljudi ali ne samo to već su veoma blisko povezani sa današnjom temom jer smo želeli da o Kosovskom zavetu izvučemo to nešto narodno i narodski što zapravo zavet i čini živim.“ naglasila je Marija Vasić, predstavnica HO „Kosovsko Pomoravlje“
Ovo je sedmo po redu predavanje u ciklusu duhovnih tribina sa ciljem da se odgovori na neka od najvažnijih pitanja pravoslavne vere i duhovnosti.
Izvor: RTV Puls