Nevladine organizacije sa severa Kosova u zajedničkom saopštenju izražavaju zabrinutost zbog, kako su naveli, sve učestalijih incidenata uznemiravanja žena i devojaka na severu Kosova i očekuju adekvatnu reakciju institucija i međunarodne zajednice kako bi se ovakvi ali i slični incidenti sprečili u budućnosti.
U zajedničkom saopštenju ukazuju da je poslednjih nekoliko nedelja zabeležen porast prijava građana i medijskih izveštaja o uznemiravanju žena i devojaka od strane civila koji dolaze iz pravca južne Mitrovice, uključujući i slučajeve u kojima su žrtve maloletnice i dodaju da ovi incidenti izazivaju ozbiljnu zabrinutost i dodatno urušavaju osećaj lične i kolektivne bezbednosti među građanima na severu Kosova.
Navode da učestalost i kontinuitet ovakvih slučajeva ukazuju na dubok institucionalni problem, nesposobnost ili nespremnost Kosovske policije da pruži zaštitu svim građanima kao i da posebno zabrinjavaju svedočenja o pokušajima relativizacije ovih incidenata, kao i navodi o pritiscima na svedoke od strane policijskih službenika.
Građani su više puta upućivali pozive Kosovskoj policiji da obezbedi bezbednost za sve, ali takvi apeli ostaju bez odgovora, stoji u saopštenju.
“Policijski inspektorat Kosova ne pokazuje vidljiv učinak u nadzoru i disciplinskom procesuiranju u ovakvim slučajevima, dok su mehanizmi civilnog nadzora nad radom policije izuzetno ograničeni” naveli su.
Potpisnici saopštenja smatraju da je, s obzirom na ozbiljnost situacije, od ključnog značaja da međunarodni akteri pojačaju nadzor i odgovornost nad radom bezbednosnih struktura.
U tom kontekstu, posebno ukazuju na mandat EULEX misije, koja ima zadatak da nadgleda funkcionisanje vladavine prava na Kosovu, uključujući i rad policije.
NVO pozvali su misiju EULEX da u duhu transparentnosti i odgovornosti prema građanima javno odgovori na pitanja: Da li EULEX trenutno prati i dokumentuje slučajeve uznemiravanja žena i devojaka na severu Kosova? Ako da, da li postoji procena trenda i ozbiljnosti ovih incidenata? ; Koji su konkretni koraci koje EULEX preduzima kada identifikuje sistematske propuste u radu Kosovske policije u vezi sa zaštitom građana iz nevećinskih zajednica? Na koji način EULEX obezbeđuje da njegovi nalazi i preporuke u ovakvim slučajevima imaju institucionalni efekat i da dovode do promena u postupanju policijskih struktura? Da li EULEX planira da poveća prisustvo i nadzor policijskih jedinica u severnim opštinama, imajući u vidu specifičan kontekst i učestale prijave građana o uznemiravanju i nedelotvornoj zaštiti?
Ocenjuju da i je neophodno hitno uspostaviti poverenje građana u institucije bezbednosti.
“To se može postići jedino kroz odgovoran i transparentan rad svih nadležnih organa, uključujući i
međunarodne misije koje imaju mandatnu ulogu u osiguranju vladavine prava i zaštite
ljudskih prava na Kosovu” naveli su.
Organizacije potpisnice zajedničkog saopštenja su Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Nova društvena inicijativa (NSI), Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC) i NVO Aktiv.
Izvor: Radio Mitrovica sever