Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) najoštrije osuđuju tekst objavljen na portalu Srpski Glas, kojim se najavljuje serija objava sa ciljem javnog označavanja medija i novinara kao „izdajnika“ i „saradnika separatista“, zbog načina na koji izveštavaju o političkoj i institucionalnoj realnosti na Kosovu.
„Posebno zabrinjava činjenica da je kao prvi na meti ove kampanje označen Radio Goraždevac, lokalni i nezavisni medij koji više od dve decenije profesionalno i odgovorno informiše zajednicu u izuzetno složenom i osetljivom okruženju“, navodi se u saopštenju.
NUNS i ANEM ukazuju da pomenuti portal optužuje ovaj medij za ‘izdaju zemlje i naroda’, poziva na njegov bojkot i procesuiranje urednika, uz insinuaciju da bi trebalo da snose krivičnu odgovornost kada Srbija postane ‘pravna država’.
„Ovo je nedvosmislen poziv na linč, koji direktno ugrožava bezbednost novinara i ozbiljno narušava osnovna prava na slobodu izražavanja i medijske slobode“, ocenjuju NUNS i ANEM.
Ukazuju da portal Srpski Glas nije registrovan kao medij u registru Agencije za privredne registre (APR).
„Dostupni podaci pokazuju da je sajt nedavno kreiran, a da je domen zakupljen preko firme Superhosting d.o.o. dana 7. januara 2025. godine. Većina tekstova na ovom portalu je nepotpisana, a sadržaj i ton deluju kao još jedan u nizu projekata osmišljenih sa ciljem za zastrašivanje i blaćenje profesionalnih novinara i medija, kakve smo, nažalost, već viđali u prošlosti, poput sajtova Prismotra i Istraga“, kaže se u saopštenju.
NUNS i ANEM podsećaju da je upotreba termina poput „kosovski predsednik“ ili „kosovska vlada“ deo svakodnevnog novinarskog i institucionalnog izražavanja, uključujući i u izveštavanju međunarodnih organizacija, te da novinari imaju pravo, ali i profesionalnu obavezu, da jasno i precizno imenuju institucije i aktere o kojima izveštavaju – bez političkog pritiska i straha od posledica.
„Pozivamo državne organe da obezbede zaštitu za novinare koji se nalaze na meti politički motivisanih napada, kao i da istraže pozadinu delovanja ovakvih portala. Takođe, pozivamo građane da ne nasedaju na kampanje koje imaju za cilj širenje mržnje i targetiranje medija koji izveštavaju u javnom interesu“, stoji u saopštenju.
NUNS i ANEM izražavaju punu solidarnost sa redakcijom Radija Goraždevac i podsećaju da bez slobodnih i sigurnih novinara nema ni slobodnog društva.
Prethodno je Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom Društvom novinara Kosova i Metohije saopštilo da protestuje zbog obeležavanja redakcije Radio Goraždevca u seriji tekstova koje je objavio portal SrpskiGlas.rs gde ih, između ostalog, optužuju da „podržavaju nezavisnost Kosova“ i zbog pozivanja na njihov bojkot. UNS je zatražio da hitno prestane ova kampanja.