• Početna>
  • Vesti>

Lažne vesti: Kosovo kao tema zloupotrebe za napad na proteste

Reč je o lažnim vestima koji u sebi ne sadrže nijednu činjenicu, nijedan dokaz, već manipulišući narativima pokušavaju da zloupotrebe emocije građana.
Teroristi, strani plaćenici, rušitelji države i izdajnici Kosova, su reči koji su prepravile objave u prorežimskih glasila, a čiji je cilj politički obračun i kampanje targetiranja i blaćenja protiv građanskih i studentskih protesta.

Primera u poslednjih nedelju dana je mnogo, poput obajava u Informeru sa: “(VIDEO) Grbović se nada da će blokaderi srušiti Vučića, pa priznati lažnu državu Kosovo i nepostojeći genocid u Srebrenici” ili Republika.rs (sajt Srpskog telegrafa) “NA BLOKADERSKOM SKUPU GOVORI ČOVEK KOJI JE PRODAO SRPSKU ZEMLJU ALBANCIMA ZA BAGATELU: Dok se on bogatio, srpsko nasleđe je rasparčavano i preprodavano”.

Oba teksta su deo političke kampanje protiv neistomišljenika, koje ne samo da imaju za cilj da obmanu i prevare javnost, već su u situaciji podeljenog društva i visokih tenzija izuzetno opasne.

Informer u  tekstu o navodnim stavovima Pavla Grbovića, predsednika Pokreta slobodnih građana, ne navodi niti jednu činjenicu. Dok, video vrlo manipulativno slaže Grbovićeve izjave, a da bi na kraju izmontirani materijal kao ilustrativni zaključak naveo rečenice koje Grbović nikada nije odgovorio.

Meta drugog teksta je Momčilo Trajković, govornik na jednom od najvećih građanskih protesta u Srbiji, održanom za Vidovdan. U toj objavi Republika.rs Trajkovića optužuje za krivična dela pozivajući se na anonimnog sagovornika, koji i sam navodi opšta mesta. Mediji sve to zavija u kvazinacionalni celofan.

Foto: Republika.rs / Screenshot

Ove lažne vesti pre svega – laž. Prema etičkom Kodeksu novinara Srbije mediji su u obavezi da za građane izveštavaju tačno i nepristrasno o svim događajima od javnom interesa. Mediji imaju odgovornost da sa dužnom pažnjom provere sve činjenice, konsultuju relevantne izvore i nepristrasno izveštavaju o svim važnim, a posebno o političkim i društvenim temama o kojima su suprotstavljeni stavovi u javnosti.

Mediji ne bi smeli da objavljuju neosnovane optužne, klevete i glasine, kao i da učestvuju u političkoj propagandi. U dva navedena teksta, je upravo to slučaj.

Novinari ne bi semeli da diskriminišu ni po kojoj osnovi, a između ostalog  i na osnovu nečijeg političkog i drugog mišljenja i opredeljenja. Kada pišu, odnosno izveštavaju u interesu javnosti, novinari moraju da izbegavaju fraze koje imaju šovinskstičke ili bilo koje druge diskriminatorne konotacije.

Osim što ovakvi sadržaje krše većinu odredbi etičkog Kodeks novinara Srbije, dodavanjem ovakvih videa kao kvazi dokaza se perfidno zloupotrebljava pažnja građana.

Izvor: Radio Kontakt Plus

Pročitaj još