Kosovski premijer u ostavci, Aljbin (Albin) Kurti je u intervjuu za RTK izneo svoje stavove u vezi sa konstituisanjem kosovske Skupštine, čiji će današnji pokušaj biti već devetnaesti po redu.
On je rekao da su verovali da će konstituisanje ići brzo, dok je za predlog da Aljbuljena Hadžiju (Albulena Haxhiu) postane predsednica Skupštine, iako nije uspela da dobije dovoljan broj glasova, naveo da je to pravi predlog.
„Verovali smo da ćemo brzo konstituisati Skupštinu. Predložili smo Aljbuljenu Hadžiju, najviše glasanu ženu-poslanicu devetog saziva. Verujem da je to pravi predlog, a osim toga, kao pobednička partija imamo obavezu da damo svoj predlog. Za Aljbuljenu je bilo 57 glasova, a bio je potreban 61. Među njima nisu bili samo poslanici koalicije LVV–Alternativa–Guxo, već i predstavnici manjina. Nismo uspeli da dobijemo 61 glas, pokušavali smo više puta“, rekao je Kurti, objašnjavajući kako je propalo formiranje komisije za verifikaciju mandata i kako su, prema njegovim rečima, oni koji su se tome protivili kasnije shvatili da su pogrešili.
Vršilac dužnosti kosovskog premijera rekao je da su, pošto nisu imali 61 glas, pokušali da rešenje prepuste kosovskoj predsednici.
„Predsedavajući Avni Dehari poslao je pismo predsednici, a ona je rekla da vi sami morate da pronađete rešenje. Prešli smo sa otvorenog na pokušaj tajnog glasanja, ali smo sada došli do toga da je čak 10 puta odbijena komisija za tajno glasanje. To je za žaljenje, jer presuda Ustavnog suda u tačkama 124 i 125 kaže da se izbor mora obaviti javnim ili tajnim glasanjem. Mi smo ispunili svoje mogućnosti, ali ono što se sada dešava je bez presedana – onemogućava se kvorum, iako presuda takođe kaže da svi poslanici moraju da glasaju – za, protiv ili uzdržano. Ali sada se ne blokira ime Aljbuljene Hadžiju, već se blokira tajno glasanje putem onemogućavanja kvoruma, što je kršenje presude“, rekao je Kurti za RTK, a preneo KoSSev.
Trilaterala sa opozicijom propala
On je pomenuo pozive koje je uputio PDK i LDK u pokušaju da izađe iz blokade, za koji kaže da se završio neuspešno – kao bilateralni umesto trilateralnog sastanka.
Kurti je rekao da rešenje nije u nametanju predloga.
„Verujem da je ispravno rešenje da ne namećemo jedni drugima predloge, već da se izbor predsednika i potpredsednika Skupštine obavi u paketu, da se krene sa brojanjem unazad ka formiranju vlade, jer sada brojimo unapred“, rekao je Kurti.
Naveo je da mu je LDK, koja se nije odazvala pozivu na sastanak, rekla da nije vreme ni mesto za proceduralni dogovor, već za politički, pa im je ponudio ulazak u koaliciju – što je, prema njegovim rečima, oštro odbijeno.
„Sutra se ne glasa o Aljbuljeni, koja je naš predlog, već o komisiji za tajno glasanje. Ako je opozicija sigurna da Aljbuljena neće proći, neka to dokažu putem tajnog glasanja. Čim se konstituiše Skupština, kao predsednik stranke koja je pobedila na izborima, imaću minimum 61 glas za novu vladu. Ali pre toga nam treba nova Skupština“, rekao je.
Kurti je dodao da je tokom svog četvorogodišnjeg mandata obezbedio „državnu suverenost, teritorijalni integritet, socijalnu dobrobit i ekonomsku ekspanziju kakva ranije nije viđena“.
„Prosečan rast od 6% godišnje, nikada ispod 4% BDP-a, i sada je vreme da imamo novu Skupštinu za novu vladu u devetom sazivu. Cilj nam je bio 500.000 glasova, kao što je poznato. Postigli smo dobar rezultat sa oko 400.000 glasova i 48 poslanika“, rekao je Kurti za RTK.
Kurti: Verujemo da su opozicioni poslanici pod pritiskom partijskih šefova
Kurti je izrazio uverenje da su opozicioni poslanici pod velikim pritiskom partijskih lidera i da bi tajno glasanje omogućilo poslanicima da slobodno izraze svoju volju.
„Verujemo da su opozicioni poslanici pod velikim pritiskom šefova svojih partija da očuvaju homogenost, i upravo u takvoj situaciji, oni bi imali slobodu da kroz tajno glasanje izraze svoju volju. Ima mnogo opozicionih poslanika koji bi možda bili protiv formiranja vlade sa mnom kao premijerom, ali se konstituisanju Skupštine ne može protiviti, jer je ona oličenje političkog pluralizma kao stuba demokratije“, rekao je Kurti.
„Imaćemo 61 glas za vladu, ali prvo konstituisanje Skupštine“
Vršilac dužnosti premijera Aljbin Kurti potvrdio je u ekskluzivnom intervjuu za RTK da će Gljauk (Glauk) Konjufca biti ministar u vladi „Kurti 3“. On je rekao da se Konjufca vraća u izvršnu vlast, dok Aljbuljena Hadžiju prelazi u zakonodavnu.
„Doneli smo odluku da predložimo ministarku pravde, najviše glasanu ženu, Aljbuljenu Hadžiju, za predsednicu Skupštine, dok smo se sa Gljaukom dogovorili da postane član vlade u ‘Kurti 3’. Gljauk se vraća u izvršnu vlast, a Aljbulena u zakonodavnu“, rekao je Kurti za RTK.
Vršilac dužnosti premijera priznao je da za formiranje nove vlade mora da pravi kompromise i ustupke.
„Kada se formira vlada, moraćemo da napravimo koncesije i kompromise. Naravno, razgovaraćemo s drugima, pre svega sa manjinama koje su već glasale za Aljbuljenu Hadžiju i sa kojima smo do sada zajednički vladali, kao i sa Nismom sa kojom smo imali sastanke. Što se tiče konstituisanja Skupštine, kažem da treba da čuvamo zdravlje demokratije na Kosovu i da ne namećemo jedni drugima predloge, jer ako opozicione partije biraju unutar Samoopredeljenja, a Samoopredeljenje unutar opozicije, završićemo s rukovodstvom u kojem ni jedni ni drugi nisu zadovoljni. Ne treba da igramo tu negativnu igru. Moramo da poštujemo predloge jedni drugih i da imamo zasluženo rukovodstvo Skupštine“, kazao je Kurti.
Izvor: RTK/KoSSev