• Početna>
  • Vesti>

Kosovski elektrodistributeri traže veliko poskupljenje struje – hoće li građani to moći da podnesu?

Foto: Ilustracija

Kosovske kompanije za distribuciju i snabdevanje električnom energijom, kao i operator prenosnog sistema, uputili su zahtev Regulatornoj agenciji za energiju za povećanje cene struje za čak 35 odsto.

Zvanične odluke nema.

Objašnjenje zbog čega distributeri i snabdevači traže poskupljenje struje jeste prošlogodišnji gubitak od preko 80 miliona evra i povećanje troškova ovih kompanija.

„Želimo da objasnimo građanima, privredi i medijima da se elektroenergetski sistem suočava sa opterećenjem kao rezultat ekonomskog razvoja koji se desio poslednjih godina, kao i rezultat elektrifikacija naših privreda i preduzeća.“

Iako je na osnovu izveštaja Eurostata na Kosovu najjeftinija struja u regionu po ceni od 6,67 evrocenti po kilovat času za najjeftiniju tarifu, što je za oko 3 centa manje nego u centralnom delu Srbije, zbog najniže zaposlenosti, najmanjih plata i penzija i toga što je Kosovo najsiromašnije u regionu prema podacima Svetske banke, poskupljenje je za dobar deo građana teško podnošljivo.

Iz kosovske regulatorne agencije izveštavaju da će analizirati situaciju pre donošenja odluke. U međuvremenu, kosovski premijer u tehničkom mandatu ne komentarišući eventualno poskupljenje, obećava alternativne izvore energije.

„Stabilizovaćemo elektroenergetski sistem zemlje i smanjiti cenu uvoza energije. Drugo, povećaćemo sigurnost i pouzdanost snabdevanja energijom i za domaćinstva i za preduzeća. Treće, otvorićemo put za dobijanje energije iz obnovljivih izvora kao što su vetar, voda i sunce“, rekao je Aljbin Kurti.

Za građane na severu Kosova koji posle dve decenije neplaćanja, struju plaćaju tek od prošle godine, cenu određuje Elektrosever, ćerka-firma Elektroprivrede Srbije licencirana na Kosovu na osnovu Briselskog sporazuma. Iz EPS-a su ranije najavili da će struja za potrošače na severu biti pet odsto jeftinija nego kod ostalih snabdevača.

Comments

Pročitaj još