• Početna>
  • Vesti>

Kosovski demokratski institut: Nepoštovanje zakona parališe institucionalnu funkcionalnost Skupštine Kosova

Foto: KDI

Kosovski demokratski institut (KDI) izrazio je zabrinutost zbog neuspeha Skupštine da odobri izvještaj Komisije o verifikaciji mandata, što je ključni korak za konstituisanje novog parlamenta.

U saopštenju, KDI ističe da nepodnošenje formalne ostavke premijera i aktuelnih ministara, koji su izabrani za poslanike, predstavlja ne samo kršenje principa podele vlasti, već i direktnu prepreku procesu glasanja o izveštaju Komisije. Prema tumačenju KDI, to parališe institucionalnu funkcionalnost Skupštine Kosova.

„Zakon je jasan. Članovi izvršne vlasti moraju da podnesu ostavke pre overavanja izbornih rezultata. Ustav zabranjuje vršenje funkcija koje su nespojive sa poslaničkim mandatom. Ovo nije pitanje tehničke prirode ili proceduralnih tumačenja, već kršenje demokratskih normi“, navodi se u saopštenju.

KDI je kritikovao i način na koji je predsedavajući sednice, poslanik Avni Dehari, danas zatvorio konstitutivnu sednicu bez stavljanja izveštaja na glasanje i bez zaključivanja nijedne tačke dnevnog reda, što je radnja za koju se smatra da je suprotna Poslovniku i skupštinskoj praksi.

„Ovaj institucionalni ćorsokak, izazvan nedostatkom formalnih ostavki, svedoči o nedostatku volje da se poštuje zakon i omogući normalno funkcionisanje institucija“, ocenio je KDI.

Institut poziva premijera i aktuelne ministre da poštuju zakonsku obavezu da podnesu ostavke, kako bi Skupština zaključila konstitutivnu sednicu i počela sa radom.

„Institucije se ne mogu konstituisati mimo zakona. Svako dalje odlaganje je politička neodgovornost i podriva poverenje građana u demokratski proces“, zaključuje se u saopštenju.

U Samoopredeljenju navode da su njihovi ministri  i premijer ostavke podneli po proceduri, dok opozicija kaže da se to nije desilo kako je predviđeno Zakonom o Vladi.

Pročitaj još