U Domu kulture Gračanica sinoć je upriličeno književno veće posvećeno Žarku Milenkoviću, pesniku, esejisti i književnom teoretičaru i promociji njegovog stvaralaštva.
Žarko Milenković je pesnik, književni kritičar i proučavalac književnosti. Objavio je tri zbirke poezije: „Kenotaf“ (2011), „Krhotine leta“ (2019) i „Svakodnevno ubijanje života“ (2022), dve knjige eseja: „Tmina i praznina: Horror vacui u srpskoj poeziji HH i HHI veka“ (2021) i „Jasni obrisi nesreće: eseji i kritike o savremenoj srpskoj poeziji“ (2024) i naučnu monografiju „Ivan V. Lalić: pitanja pesničke tradicije“ (2024).
Književni kritičar i teoretičar Uroš Đurković govorio je o dve poslednje objavljene knjige Žarka Milenkovića „Jasni obrisi nesreće: eseji i kritike o savremenoj srpskoj poeziji“ i naučnu monografiju „Ivan V. Lalić: pitanja pesničke tradicije“.
“Tri osvedočene književne ličnosti Žarka Milenkovića su kritičarska, književna i teorijska. Zašto to spominjem? Zato što je to povezano sa recepcijom svih ovih knjiga, a posebno najnovijih knjiga. Neko ko pažljivo čita Žarkove tekstove može da vidi jednu vrstu arheologije intertekstualne komunikacije koja podražumeva sve te nivoe. Kada čitate Žarkove tekstove možete da vidite, sa jedne strane, nerazmetljiv ton koji je prilično redak, jednu vrstu urednosti i utemeljenosti u pisanju koja je takođe retka i jednu vrstu poštenog školskog pristupa kada Žarko iznosi neku tvrdnju vezanu za savremenu poeziju”, kazao je on.
Đurković je dodao da je književni portret Žarka Milenkovića neočekivao uzbudljiv.
Doktor Vladimir Perić je naveo da je povod za okupljanje rezultat Žarkovog dugog i vrednog rada i posvećenosti knjizi i piscima.
“U Milenkovićevom prikazu dominira ličnost a ne kritičarska persona. To znači da Milenkovič pristupa autorima kao čovek, kolega, pisac a ne kao vrhovni arbitar. Pred vama se nalaze rukovet tekstova koji predstavlja rezultat herbinetičkih poniranja u poetiki savremenih srpskih pesnika, a to nije ništa drugo do pedantno i temeljno tumačenje tućih poetika”, kazao je Perić.
Živojin Rakočević, književnik i direktor Doma kulture “Gračanica” istakao je da je Žarko Milenković pesnik, književni kritičar, esejista, teoretičar književnosti, najsveobuhvatnija pojava u srpskoj književnosti Kosova posle 1999. godine.
“To je nešto sa čime ćemo se svi složiti i u činjenici u kojoj moramo da se pronađemo jer smo u jednom trenutku bili suočeni sa zamiranjem svih ovih žanrova, sa bolnim ratnim prekidom i sa mišlju da je sve što imamo na Kosovu i Metohiji u velikoj meri izbeglo. Onda su se pokazale kreativne sile koje su i kroz Žarka, kroz ovoliko širokih polja pokazale, kolika je snaga književnosti, poezije i kolka je potreba za kritikom”, dodao je Rakočević.
Književno veće Žarka Milenkovića i promocija njegovog stvaralaštva organizovali su Udruženje novinara Srbije (UNS) na Kosovu i Dom kulture Gračanica.
Izvor: Kim