Demokratski institut Kosova (KDI) saopštio je, da su samo 52 glasa za – nedovoljna i da postoji nesklad između javnih izjava Samoopredeljenja o obezbeđivanju većine i parlamentarne realnosti.
„Iako su svi poslanici dužni da deluju u funkciji konstituisanja Skupštine, nepodnošenje formalne ostavke članova vlade koji su osvojili poslanički mandat bio je glavni faktor koji je doveo do današnjeg neuspeha sednice. U ovom kontekstu, ocenjujemo da se ovaj neuspeh ne može pripisati samo opoziciji, kada većina tvrdi da ima glasove, već je to posledica nepravilne pripreme većine ljudi u zakonskoj pripremi,“ navodi Demokratski institut Kosova.
Pokušaji da se predsednik uključi u davanje pravaca procesu konstituisanja Skupštine, osim što su potpuno nepotrebni, pravno su nevažeći. Uloga i ovlašćenja predsednika prestaju sazivanjem sednice – dok je njeno upravljanje isključiva odgovornost predsedavajućeg sednice Avnija Deharija, smatraju u ovom Institutu.
Ovaj institut smatra da je rešenje moguće i neophodno.
„Nastavak sednice treba sazvati što je pre moguće, u roku od 48 sati, kako bi se omogućio ponovni sastanak privremene komisije koja bi trebalo da još jednom pregleda i verifikuje relevantne materijale – koji moraju da budu kompletni. Zatim, odgovornost je svih 120 poslanika da glasaju za izveštaj i polože zakletvu. Konačno, Samoopredeljenje stranka koja je pobednik izbora, ima obavezu da obezbedi izbornu većinu i skupštini – kroz rasprave, pregovore i politički kompromis – kako bi se iskoristile sve mogućnosti za formiranje institucija i izbegli novi izbori“, navodi se u saopštenju Kosovskog demokratskog instituta.