Povodom hapšenja Srba na Gazimestanu potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić je uputio pismo američkim zvaničnicima gde im je skrenuo pažnju na, kako je naveo, eskalaciju represije i sistemsko kršenje ljudskih prava srpske zajednice na Kosovu.
„Danas sam uputio pismo Kancelariji Bele kuće za verska pitanja (White House Office of Faith-based and Neighborhood Partnerships). Kao redovni učesnik Nacionalnog molitvenog doručka u Vašingtonu, skrenuo sam hitnu pažnju američkim zvaničnicima na eskalaciju represije i sistemsko kršenje ljudskih prava srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, posebno tokom i danas tokom obeležavanja Vidovdana na Gazimestanu“, naveo je Jevtić.
U pismu su istaknuta tri ključna problema:
- Proizvoljna i hapšenja sa političkom pozadinom – Trend neosnovanih privođenja koji unosi strah i nestabilnost među srpsko stanovništvo.
- Zabrana nacionalnih i verskih simbola – Aktivno kažnjavanje i zabrana isticanja srpske zastave i simbola Srpske pravoslavne crkve.
- Represija na Gazimestanu – Agresivno sprovođenje zabrana tokom mirnog verskog i kulturnog okupljanja vernika.
„Sve ovo direktno krši temeljne vrednosti slobode i regionalne stabilnosti koje Bela kuća nastoji da zaštiti”, navodi se u dopisu.
Jevtić je pozvao Kancelariju Bele kuće da preispita ova kršenja, založi se za zaštitu srpske pravoslavne baštine i pomogne u obezbeđivanju osnovnih ljudskih prava i bezbednosti za Srbe na Kosovu.
