U vremenu kada su dezinformacije sve prisutnije, a poverenje u medije ozbiljno narušeno, javlja se pitanje na koji način društvo može i treba da reaguje na neprofesionalno i neetičko novinarstvo.
Na Kosovu, gde su medijski izazovi posebno izraženi, novinari medija na srpskom jeziku i predstavnici Saveta za štampu poručuju da javno sramoćenje nije rešenje, već da odgovorno i etičko novinarstvo, zasnovano na poverenju s publikom, jeste pravi put.
Tatjana Lazarević, urednica portala KoSSev, smatra da je važno ostati dosledan etičkim principima, čak i kada se radi o medijima koji ne poštuju profesionalne norme.
„Ja ne podržavam bilo kakvu radikalnu metodu stavljanja nekoga na stub srama, šta god da je u pitanju, ne samo u novinarstvu, već uopšte u životu. Što se mene lično tiče uvek se rukovodim onim principom: ‘Čak i ako je dželat u pitanju, braniću ga od napada rulje’. Najveći stub srama jeste upravo u samom činu i u delu“, ističe Lazarević.
Ona naglašava da novinari treba da rade u saradnji sa publikom.
„Mi, koji se trudimo da pošteno obavljamo svoj posao, treba da gradimo odnos poverenja sa sopstvenom publikom. Treba da postoji ta dobra energija, razmena informacija i uzajamno poštovanje, koja je najbolja zaštita od pokušaja javnog sramoćenja“, kaže Lazarević.
Sličan stav deli i Goran Avramović, urednik Radija Kim. On smatra da fokus treba usmeriti na suštinu novinarskog rada, a ne na simbolične gestove koji, kako kaže, mogu skrenuti pažnju, ali ne rešavaju problem. Naglašava da je jedini put borbe protiv neetičnog novinarstva – profesionalizam.
„Jedino efikasno rešenje je kvalitetno novinarstvo. Novinarstvo koje poštuje sva pravila profesije, sadržaji koji su kreirani u skladu sa tim pravilima. Kako da kažem, nema dezinformacija, sadržaj jednostavno nudi činjenice, publici na rasuđivanje. Mi živimo u vremenu simbola. Kao takav, on može da bude simpatičan, kao sredstvo koje skreće pažnju na fenomene, na ljude koji su na ovaj ili onaj način njegov deo. Ali kao rešenje sasvim sigurno ne“, poručuje Avramović.
Brikenda Redžepi, predsednica Saveta za štampu Kosova, ističe važnost institucionalne borbe protiv kršenja etičkog kodeksa.
„Savet redovno razmatra sve pristigle žalbe građana, profesionalno odlučuje da li je došlo do kršenja kodeksa i poziva medije da objave odluke i izvrše ispravke. Naš zadatak je i edukacija, ne samo novinara, već i građana, o odgovornosti, prijavljivanju prekršaja i značaju etičkog novinarstva“, navodi Redžepi.
Svi sagovornici saglasni su u oceni da trajna borba protiv neprofesionalnog novinarstva mora počivati na znanju, odgovornosti i međusobnom poverenju, a ne na osudi bez procesa i argumenata.