• Početna>
  • Vesti>

Izložba „Tradicija kao kriterijum – Kosovo i Metohija“ ULUPUDS u utorak u Galeriji Doma kulture „Gračanica“.

Izložba „Tradicija kao kriterijum – Kosovo i Metohija“ Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) svečano će biti otvorena u utorak 8. aprila u 19.00 časova u Galeriji Doma kulture „Gračanica“.

Na izložbi „Tradicija kao kriterijum – Kosovo i Metohija“ svoj rad će predstaviti: Aleksandra Bogićević, Ana Miljković, Valentina Savić, Daliborka Đurić, Darko Kuzmanović, Dragana Nikolajević, Đorđe Alfirević, Đorđe Arnaut, Zoran Borenović, Željka Momirov, Ivana Milev, Lidija Živković, Marjana Borenović i Tamara Zečević.

„Prvom izložbom u nizu, u okviru dugoročnog projekta ’Tradicija kao kriterijum‘, želeli smo da pozvane umetnike, njih 14, usmerimo ka izvornim oblicima srpskog nasleđa na Kosovu i Metohiji kako bi kroz sopstveni umetnički iskaz sa njom ostvarili interaktivnu komunikaciju. Umetnici raznolikih obrazovanja, poetika i specijalizacija: arhitekta, vajar, slikar, mozaičar, dizajner, keramičar, dizajner nakita, savremenog odevanja, tekstila, modni dizajner, multimedijalni umetnik, sa entuzijazmom su i obuhvaćeni žarom izazova dali kompleksne odgovore, tražeći podsticaj, inicijalnu nit kojom bi pokrenuli stvaralački poroces. Potrebno je imati u vidu da danas umetnik ne deluje samo u okviru jednog medija, već u okviru jezičkog i umetničkog pluralizma stvara kroz umetničke prakse, interesujući se za raznolike sklopove, kombinacije, materijale, načine prezentacije i izražavanja“, istakla je u predgovoru kataloga dr Dijana Milošević Marić, istoričarka umetnosti i autorka izložbe.

(Promo,   Dom kulture „Gračanica“)
(Promo, Dom kulture „Gračanica“)

„Umetnička dela stvorena u zajedničkom poduhvatu umetnika u okviru projekta ’Tradicija kao kriterijum‘ tragala su upravo za kreativnom suštinom, za koju su nacionalne tradicije, razni stilovi i epohe, pre svega putokazi, podsticaji i inspiracije, ali i estetski vrednosni orijentiri, koji u konačnici teže razumevanju ljudskog bića. Zato ih i treba razumevati kao svojevrsnu umetničku antropologiju, koja polazeći od osobenosti vremena i naroda, ili individualnih odlika stvaralaca, teži univerzalističkom poimanju čovečanstva“, napisala je za katalog Ivana Bašić, naučna savetnica Etnografskog instituta SANU.

Održavanje izložbe podržali su: Ministarstvo kulture Republike Srbije, Kancelarija za Kosovo i Metohiju, SG Priština i Opština Gračanica.

Pročitaj još