Grupa nevladinih organizacija sa severa Kosova zatražila je hitnu i nezavisnu istragu navoda o brutalnom postupanju pripadnika Kosovske policije prema Nenadu Raškoviću iz Drena kod Zubinog Potoka.
U zajedničkom saopštenju koje su potpisale Nova društvena inicijativa (NSI), Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), AKTIV i Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC) , navodi se da su ove organizacije uznemirene informacijama o načinu na koji je Rašković, prema njegovim tvrdnjama, tretiran tokom policijske akcije, kao i njegovim zdravstvenim stanjem nakon događaja.
Kako se navodi u saopštenju, ovaj slučaj otvara i šire pitanje efikasnosti međunarodnog monitoringa rada Kosovske policije, posebno uloge EULEX-a.
„Očekujemo da nezavisno praćenje omogući da se utvrdi šta se dogodilo, da se uoče obrasci i da se, kada postoje ozbiljni problemi, izvrši dovoljan institucionalni pritisak da dođe do korektivnog postupanja“, stoji u saopštenju.
Organizacije podsećaju da su se prethodnih godina više puta obraćale lokalnim predstavnicima EULEX-a, ukazujući na navode o policijskom zlostavljanju i drugim spornim postupanjima Kosovske policije, ali i tražeći da Misija javno iznese svoje nalaze i procene.
“Još u oktobru 2024. godine javno smo saopštili da smatramo da kontinuirano ćutanje EULEX-a o navodima o nezakonitom ili spornom postupanju policije više nije prihvatljivo. Ne očekujemo da EULEX prejudicira bilo koji slučaj ili zameni nadležne istražne i pravosudne organe, ali očekujemo da nezavisno praćenje omogući da se utvrdi šta se dogodilo, da se uoče obrasci i da se, kada postoje ozbiljni problemi, izvrši dovoljan institucionalni pritisak da dođe do korektivnog postupanja”.
Dalje organizacije civilnog društva naglašavaju da njihovi napori i dugogodišnja komunikacija sa lokalnim predstavnicima EULEX-a nisu bili dovoljni da se izvrši efikasan pritisak na Kosovsku policiju kako bi se sprečile i sankcionisale prakse koje izazivaju ozbiljnu zabrinutost.
“Posebno nas zabrinjava činjenica da građani ne prijavljuju sve slučajeve policijske zloupotrebe zbog straha, nepoverenja ili uverenja da prijavljivanje neće dovesti do stvarnih posledica. Čak i u slučajevima kada građani prijave navodno zlostavljanje Policijskom inspektoratu, izostanak vidljive odgovornosti i konkretnih korektivnih mera dodatno podriva poverenje u postojeće mehanizme. Zbog toga broj javno poznatih slučajeva ne može nužno biti pokazatelj stvarnih razmera problema” dodaje se u saopštenju.
Zbog svega navedenog, nevladine organizacije sa severa Kosova su donele odluku da se više ne obraćaju samo lokalnim predstavnicima EULEX-a, već direktno njeihovom nadređenom nivou u Briselu – Civilian Operations Headquarters (CivOpsHQ) Evropske službe za spoljne poslove (EEAS), odnosno Civilnom operativnom komandantu zaduženom za civilne misije EU.
Od nadležnih u Briselu traže pisanu procenu efikasnosti monitoringa EULEX-a nad radom Kosovske policije.
“To je zahtev za odgovornost samog mehanizma međunarodnog monitoringa. Ukoliko EULEX utvrdi ozbiljne probleme u postupanju Kosovske policije, a javnost o tome ne dobije nikakvu procenu niti postoji vidljiv rezultat tog monitoringa, postavlja se osnovno pitanje: kakav je stvarni efekat monitoringa i kakav pritisak on vrši na institucije koje bi trebalo da budu odgovorne za svoje postupanje” pitajuiz ovih nevladinih organizacija.
