Građani Kosova su tokom prošle godine uputili 1410 pritužbi insituciji Ombudsmana, među kojima su 110 uputili pripadnici srpske nacionalnosti, a 104 građani iz drugih nevećinskih zajednica, navodi se u godišnjem izveštaju ombudsmana Naima Ćeljaja dostavljenog Skupštini Kosova.
Iz istrage pritužbi i istraga po službenoj dužnosti, adresirano je ukupno 176 preporuka, navodi se u izveštaju Ombudsmana.
Ombudsman je inače dužan da u skladu sa članom 135. stav 1. Ustava Kosova i članom 29. stav 1. i 2. Zakona br. 05/L-019 podnosi godišnji izveštaj Skupštini Kosova.
U pitanju je izveštaj koji prati stanje ljudskih prava na Kosovu, rad Institucije Ombudsmana, kao i analizu i ocenu stanja u vezi sa određenim oblicima kršenja prava pojedinaca ili određenih društvenih grupa.
“Analiza istraženih slučajeva pokazuje da nemogućnost pravosudnih institucija da garantuju pravično suđenje, zbog dužine i odugovlačenja sudskih postupaka, i dalje izaziva zabrinutost. Veliki broj pritužbi građana, zbog neodgovaranja organa vlasti, pokazatelj je nefunkcionisanja mehanizama odgovornosti za sprovođenje zakona, neefikasnosti i nemara javne uprave u razmatranju pritužbi građana, što takođe utiče na povećanje broja predmeta u sudovima”, navodi se u preporuci ombudsmana Naima Ćeljaja.
Kako se dalje navodi, izveštaj je takođe utvrdio da je u nekim slučajevima nedostajao dostojanstven tretman pojedinih osetljivih kategorija koje su se suočile sa izazovima u ostvarivanju svojih prava.
Izveštaj se bavi i nedostatkom medicinskog tretmana ratnih vojnog invalida, zatim na prepreke na koje su žrtve seksualnog nasilja naišle u ostvarivanju svog statusa, ali i prava tetraplegičara i paraplegičara.
Kompletan izveštaj može se pronaći na ovom linku.