• Početna>
  • Vesti>

Elek saopštio preliminarne rezultate: Srpska lista osvojila 42.166 glasova, više nego na decembarskim izborima

Foto: Radio Mitrovica sever

Predsednik Srpske liste Zlatan Elek saopštio je na večerašnjoj konferenciji za novinare da je Srpska lista, prema prvim preliminarnim rezultatima, osvojila 42 166 glasova na vanrednim parlamentarnim izborima, održanim danas na Kosovu. Prema njegovim rečima, na osnovu glasova građana u srpskim sredinama, Srpska lista je osvojila svih deset mandata. Elek međutim napominje da je druga srpska stranka koja je učestvovala na ovim izborima, “Za slobodu pravdu i opastanak” Nenada Rašića, osvajala glasove i u opštinama u kojima nema Srba. Prema podacima koje je saopštio, u srpskim sredinama, ta stranka je osvoila 3 411 glasova.

Elek se zahvalio građanima na dobroj izlaznosti, usled čega je ova politička opcija ostvarila kako je rekao “fantastične rezultate” i preneo čestitke predsednika Srbije Aleksandra Vučića i državnog vrha Srbije.

“I pored toga što su nam ljudi hapšeni, čelnici iz naših obrazovnih i zdravstvenih institucija, Srpska lista je uspela danas da osvoji prema preliminarnim rezultatima 42.166” rekao je Elek uz objašnjenje da se tu radi o glasovima iz srpskih sredina.

Primetio je da je broj birača koji su u ovom izbornom danu glasali za Nenada Rašića manji za oko 700, dok je broj onih koji su poverenje ukazali Srpsko listi, skočio za otprilike isto toliko.

Po opštinama, Srpska lista je dobila 5.094 u Severnoj Mitrovici, dok je stranka Nenada Rašića osvojila 248; u Zvečanu za Srpsku listu, glasalo je 3.148 birača, za ZSPO 124; u Leposaviću bilo je 5.475 glasova za Srspku listu odnosno 15 za ZSPO; u Zubinom Potoku 2.831 glas bio je za Srpsku listu tj. 149 za Rašićevu stranku. Kada je reč o opštinama južno od Ibra, u Gračanici, Srpska lista je osvoila 7. 655, dok je za ZSPO glasao 841 birač; Štrpce – 3.973 glasa za Srpsku listu, za ZSPO 432; u Novom Brdu Srpska lista -3.173 glasa za Srpsku listu, ZSPO- 90.

Elek napominje da je primetno da u čisto albanskim sredinama, neki birači su svoj glas dali stranki Nenada Rašića. Kao primer, Elek je naveo opštinu Dečane u kooj je ovaj politički subjekat osvojio 30 glasova, u Đakovici 77, Glogovcu 13, Kačaniku 7, a u Južnoj Mitrovici 73 glasa.

“Apsolutni rekorder je Prizren, sa 432 glasa za Rašića i Suva Reka 73”.

Dodaje da su i pored “izbornog inženjeringa”, zadovoljni rezultatima.

“Želim pre svega da se zahvalim celom srpskom narodu svim aktivistima Srpske liste na neumornom i predanom radu, dokazali su da vole državu Srbiju, da vole svog predsednika, da vole srpsku trobojku, da vole Srpsku listu. Raste poverenje Srpskoj listi a ja verujem da će ona u narednom periodu, kao što je radila do sada, zastupati svakog Srbina sa još većim žarom” rekao je Elek.

O uhapšenima u Goraždevcu: Ne bi me čudilo da i njima odrede pritvor od 30 dana; to je matrica Prištine

Na pitanje da li ima više informacija o dvojici Srba uhapšenih u Goraždevcu, Elek je odgovorio da ne zna više od onoga što se već pojavilo u javnosti.

„Ništa više ne znamo. Oni imaju advokate, ali ne bi me čudilo da i njima odrede pritvor do 30 dana, jer to je ustaljena matrica Prištine, da je svaki Srbin osuđen i pre nego što se dokaže da li je kriv“, ukazao je Elek.

U vezi sa slabom izlaznošću na nivou celog Kosova, ali visokoj u srpskim sredinama, on je podsetio da su predstavnici Srpske liste na skupovima pozivali na slogu i jedinstvo, što se i ostvarilo, dok rezultate u albanskim sredinama, kaže, ne bi tumačio.

Elek je dodao i da je preuranjeno pričati o bilo kakvoj saradnji sa albanskim partijama i da su najvažniji rezultati Srpske liste.

Prema poslednjim rezultatima sa platforme CIK-a, na osnovu glasova prebrojanih na 99,16% biračkih mesta, Srpska lista osvoila je 42.761 odnosno 6,18% glasova. Za stranku “Za slobodu, pravdu i opstanak” Nenada Rašića, glasalo je 0,76% ili 5.234 birača.

Pročitaj još