Edukativna predstava o narkomaniji pod nazivom „Izaberi…“ izvedena je u velikoj Sali Doma kulture u Šilovu za učenike od petog do osmog razreda osnovnih škola „Vuk Karadžić“ – Šilovo i „Bora Stanković“ – Koretište. Predstava je magistarski rad Ranka Goranovića, defektologa i glumca, koji je poznat po ulozi Gedže u emisiji „Kursadžije“.
Cilj ovog projekta je sačuvati decu od zla u današnje vreme i da deca shvate da zajednica misli o njima.
„Obišli smo mnoga mesta, u mnogim školama smo igrali… Jednostano, ovom predstavom se otvara strah u oči i dobijamo mir u publici, naravno sa dinamikom efekata i igrom našom. Deca su jako pažljiva i potpuno ispunjava svrhu naš rad, bilo da je tu desetoro ili hiljadu njih. Kako kaže izreka: jednog čoveka spasi, spasio si celo čovečanstvo. Nije da sam ja toliko dobar i fin i da volim ljudski rod, ali volim život. Ne volim da gledam patnju. Jednostavno, možda nekoga spašavamo patnje ovom predstavom“, izjavio je za Rtv Puls Ranko Goranović.
Pored Ranka u ulozi narkomanke pojavljuje se Anika Grujić, glumica prištinskog Narodnog pozorišta, a doktorku igra naša koleginica Dragana Rakočević.
„Mnogo mi je drago što sam ovde, zato što projekat „Izaberi…“ je jedno edukativno-preventivno sredstvo koje deci ukazuje kakvo je droga zlo. Dakle, ona se bavi bolestima zavisnosti ali uglavnom narkomanijom. Da se deca spase te pošasti koja je uzela ovaj svet u svoje ruke i da kada krenu iz manjih sredina u veće da znaju od čega treba da se plaše i kako da se ponašaju. Zato se i tokom predstave i kasnije ovom tribinom, koju radi kolega koji je defektolog, trudimo da im sve objasnimo. Ja sam psihijatar u ovom projektu i pokušavamo da kroz priču deci ukažemo šta se sa njima dešava ako uđu u ovaj crni, grozni, smrtni svet“ istakla je Dragana Rakočević.
Predstava „Izaberi…“ je državni projekat za zaštitu svakog deteta, koji je nastao 2005. godine na Defektološkom fakultetu uz podršku Ministarstva kulture i prosvete Srbije.
