Ministar spoljnih poslova Marko Đurić ocenio je da kritike kosovske ministarke spoljnih poslova Donike Gervale-Švarc upućene Srbiji povodom Dana pobede u Moskvi, koje su navodno zasnovane na evropskim vrednostima, zvuče prazno dok administracija u Prištini aktivno narušava te vrednosti svakodnevno.
Đurić je napomenuo da se srpski narod na Kosovu suočava sa sistemskom isključenosti, a da Priština još uvek nije ispoštovala odredbu Briselskog sporazuma iz 2013. godine o Zajednici opština sa srpskom većinom, uprkos ponovljenim pozivima EU.
“Srpsko rukovodstvo, uključujući predsednika Vučića nasuprot tome, dosledno je tražilo dijalog, snalazeći se u složenim regionalnim izazovima kako bi unapredilo stabilnost, dok Aljbin Kurti daje prioritet štetnim jednostranim merama koje produbljuju podele, gurajući Kosovo i region dalje od Evrope – otvarajući upravo prostor za spoljni uticaj. Kurtijevi postupci su ga postavili veoma visoko na listi najefikasnijih agenata antievropskog uticaja u regionu“, poručio je Đurić na mreži X.
Istakao je da Srbija ostaje odlučna u zahtevanju prava prema Briselskom sporazumu, Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN i važećem zakonu.
“U međuvremenu, principijelni stav Srbije o globalnim pitanjima, uključujući i pitanje Ukrajine, široko se poštuje u EU i van nje. Kontradikcije Prištine su očigledne Evropi i međunarodnoj zajednici. Srbija se zalaže za prave evropske vrednosti – dijalog i dostojanstvo, a ne za podele“, zaključio je Đurić.
Gervala je ranije, na mreži X, rekla da Priština osuđuje Vučićevu posetu Moskvi i sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Djurić za RTS: Vučićevi sastanci u Moskvi značajni kada je reč o Kosovu
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da je za Srbiju fantastično to što se predsednik Aleksandar Vučić u Moskvi sastao sa dve velike sile, članice Saveta bezbednosti, i da je to značajno kada je reč o Kosovu.
Đurić je na RTS kazao da je ključna reč koja karakteriše srpsku spoljnu politiku – doslednost.
„Za Srbiju je fantastično to što se naš predsednik sastao sa dve velike sile, članice Saveta bezbednosti i to je značajno i za našu poziciju kada je reč o KiM. To Srbiju stavlja u jedinstvenu poziciju kao investicionu destinaciju i pomaže da privučemo investicije ne samo iz Kine, nego i iz Zapadne Evrope i SAD jer se zna da je Srbija važna tačka za izvoz u Kinu. Ovi sastanci su imali veliki značaj i za našu energetiku jer 85 posto našeg prirodnog gasa dolazi iz Rusije, pa je produžetak tog gasnog aranžmana ključan za našu zemlju“, rekao je Đurić.
Dodao je da se u Moskvi čula jasna poruka da se Srbija nalazi na evropskom putu.
„Ja sam predstavljao Srbiju u Varšavi na Samitu ministara spoljne politike EU. On je bio jako važan, to je bila rasprava o proširenju EU i mogu reći da u mandatu ove Evropske komisije postoji velika posvećenost da Srbija napreduje ka punopravnom članstvu u Uniji. Mi želimo ravnopravno mesto za tim stolom. Srbija pripada EU“, kazao je ministar spoljnih poslova Srbije.
Upitan kakva je bila podrška šefova diplomatije EU posle Moskve, Đurić kaže da je ideološki spektar evropskih ministara spoljnih poslova vrlo raznolik.
„Tu su predstavnici od levo opredeljenih ministara iz pojedinih baltičkih zemalja, ali i pojedinih u regionu i nama bratske i prijateljske Mađarske i Slovačke. Nije lako zadovoljiti sve. Zadovoljan sam rezultatima naših razgovora. Danas u Evropi postoji konsenzus oko toga da Srbija ima evropsku budućnost za članstvo u EU jer je Srbija deo Evrope. Nije bio lak sastanak, posebno jer su na njemu učestvovali predstavnici Prištine, kao i pojedini drugi predstavnici iz regiona koji su koristili sastanak da na ličnoj osnovi i politički napadnu naše rukovodstvo i poziciju Srbije u vezi sa KiM, ali i raznim drugim temama. Došlo je do kritika i na račun Vučića zbog odlaska u Moskvu. Neću sada pojedinačno navoditi ko je sve to govorio, od Luksemburga, Belgije i Hrvatske, ali Srbiji se nema šta zameriti. Naša politika zasnovana je na povelji UN, mi poštujemo teritorijalni integritet svih zemalja, što se ne može reći ni za sve zemlje EU. Mi nemamo čega da se stidimo, otvoreno smo protiv istorijskog revizionizma, ponosni smo na činjenicu da je naša zemlja dala tako veliki doprinos borbi protiv fašizma“, naglasio je.
Na pitanje da li očekuje neke sankcije od evropskih država, Đurić odgovara da će već narednih dana u Beogradu boraviti neki od lidera EU, što je, kaže, jasan odgovor.
„Očekujemo dolazak predsednika Saveta EU Antonija Košte, narednih nedelja očekujemo i šeficu evropske spoljne politike Kaju Kalas. Očekujem novi momentum i novo ubrzanje u razvoju naših odnosa sa Briselom, a to neće biti na uštrb naše uravnotežene spoljne politike. Tokom boravka u Moskvi naš predsednik je imao sastanak sa liderom Kazahstana. Naša politika je da negujemo odnose sa mnogim zemljama širom sveta“, kazao je Đurić.
Budući da je Srbija imala principijelan stav i da je Vučić otišao u Mosku, Đurić kaže da to neće dovesti ni do kakvih sankcija ili prekida odnosa sa EU „čemu se zluradi nadaju“.
„Srbija vodi odgovornu spoljnu politiku. Možemo očekivati nastavak razvoja naših odnosa. Mi se rukovodimo našim interesima. Naš interes je da Srbija ima stabilnu energetiku, da doprinesemo kulturi sećanja, ne omalovažavamo druge i to na principima međunarodnog prava“, naglašava Đurić.
Dodaje da Srbija želi da u narednom periodu ubrza razvoj odnosa sa SAD.
„Postigli smo strateški dijalog sa SAD, radujemo se dolasku novog američkog ambasadora u Srbiju, gospodina Marka Brnovića koji je delimično srpskog porekla. On će zastupati američke interese ovde, ali sam uveren da naši ljudi koji su Americi predstavljaju most i jačaju našu poziciju u SAD. Sa druge strane, gospodin Šutanovac imaće našu podršku za razvoj ekonomskih odnosa sa SAD i uveren sam da oni idu u dobrom pravcu i da će u narednom periodu nastaviti sa izgradnjom takve osnove koje će sprečiti da u budućnosti imamo događaje kakve smo imali devedesetih i da naš lobi dovede do toga da Srbija može da se osloni na taj veliki pol globalne moći“, istakao je Đurić.
Upitan zašto je 9. maj postao simbol podele i polarizacije u svetu, šef srpske diplomatije kaže da u Srbiji taj datum nije simbol podele.
„Jednako cenimo doprinos bivših zemalja SSSR i drugih zemalja koji su doprineli borbi protiv fašizma. Pamtimo ko je imao najveće žrtve i tome pridajemo veliku pažnju što je pokazano i sada. To nije u kontradikciji sa našim drugim prioritetima. Radimo na tome da očuvamo stabilnost u regionu, da nastavimo razvoj ekonomije i diplomatije i da sve to bude zasnovano na našim nacionalnim vrednostima. Znamo svoj put. Najveći kritičari naše vlade imaju malo šta da zamere spoljnoj politici, niti sam čuo kredibilne predloge šta može da se uradi, osim što sam čuo zlurade komentare na sastanak predsednika sa rukovodstvom Kine. Teško je održati balans u diplomatiji, ali mi ćemo nastaviti da održavamo našu diplomatiju. Uskoro nam sledi javni poziv: „Budi srpski diplomata“, gde ćemo pozvati mlade ljude da budu deo naše diplomatije. Očekujte nastavak razvoja i modernizacije naše diplomatske mreže“, zaključio je Đurić.
Izvor. Radio Mitrovica sever