• Početna>
  • Vesti>

Brnabić sa Sorensenom u Pragu: Nikad nije bilo gore nego pod Kurtijem, on ne želi dijalog

Foto: Tanjug

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić susrela se u Pragu, na marginama Globsek foruma, sa specijalnim izaslanikom Evropske unije za dijalog Peterom Sorensenom kojem je, kako je rekla, prenela da je Beograd uvek spreman za razgovor, ali da na drugoj strani nema sagovornika, jer je Aljbin Kurti čovek koji ne želi dijalog, već da protera srpski narod sa Kosova.

„Otvoreno sam mu rekla da je Beograd uvek bio spreman za razgovor zarad mira i stabilnosti, da smo uvek bez obzira na sve poštovali međunarodno pravo i Povelju UN. Da na Kosovo i Metohiju gledamo kao na našu autonomnu pokrajinu, ali da želimo da razgovaramo kako bismo očivali mir i stabilnost, kako bismo osigurali tu stabilnost srpskom narodu na KiM“, rekla je Brnabić novinarima u Pragu.

Istakla je da je problem što ne postoji druga strana za razgovor.

„Nikada nije bilo gore nego sada u vreme Aljbina Kurtija. On ne želi dijalog, niti je pragmatičan političar, on je u potpunosti čovek ideologije i njegov krajnji cilj je da u potpunosti protera, ne samo srpski narod sa KiM, već i sve ostale nealbance“, navela je Brnabić.

Ukazala je sagovorniku i da ukoliko oni žele da ga i dalje podržavaju, ne mogu da računaju na multietničko Kosovo.

„To moraju da razumeju. Ko god drugi da je bio na čelu privremenih institucija u Prištini, imali smo dijalog. Nikada se nismo slagali, nikada i nećemo, ali smo razgovarali, rešavali neke probleme, gledali kako da gradimo makar neke mostove, da imamo stabilnost i sigurnost, ali to je apsolutno nemoguće dok je Kurti sa druge strane, jer on nije zainteresovan za to. Njegov jedini cilj je da protera Srbe sa Kosova i Metohije i stvori im nemoguće uslove za život“, rekla je Brnabić.

Pročitaj još