• Početna>
  • Vesti>

Barduani za RSE: KFOR nije zabrinut zbog institucionalnog vakuuma na Kosovu

Foto: RTK

Komandant Kfora Enriko Barduani, izjavio je, da Kfor nije zabrinut zbog neposredne pretnje po bezbednost i ostaje potpuno spreman da se suoči sa svakim pokušajem destabilizacije na Kosovu.

U intervjuu za Radio Slobodna Evropa, Barduani je naglasio da izborni periodi mogu stvoriti prostor za spoljne aktere sa lošim namerama, ali da Kfor vidi trenutnu situaciju na Kosovu kao deo normalnih demokratskih procesa.

„Kfor nije zabrinut“, rekao je. „Dobro smo opremljeni i pozicionirani da se suočimo sa svakom mogućom pretnjom po bezbednost.“

Više od mesec dana nakon verifikacije rezultata izbora od 9. februara, Kosovo još uvek nije uspelo da formira nove institucije, podseća RSE.

Jedanaest pokušaja konstituisanja Skupštine Kosova je propalo, a u ovoj situaciji još nije moguće pristupiti formiranju Vlade.

Govoreći o širem bezbednosnom ambijentu, Barduani je podsetio na dva velika incidenta na severu Kosova — oružani napad u Banjskoj, u septembru 2023. godine, i napad na vodeni kanal Ibar-Lepenac, u novembru 2024. godine.

On je istakao brzu reakciju NATO-a na nasilje 2023. godine, kada je raspoređeno dodatnih 1.000 vojnika kako bi se ojačalo prisustvo Kfora, posebno na severu.

„Situacija ostaje mirna, ali osetljiva na iznenadnu eskalaciju“, upozorio je Barduani, navodeći kao razlog nerešena pitanja zbog nedostatka napretka u dijalogu između Prištine i Beograda uz posredovanje Evropske unije.

Za napad na kanal Ibar-Lepenac, institucije Kosova su optužile Srbiju kao krivca za incident, ali ona je odbacila bilo kakvu umiješanost u slučaj.

Na pitanje o riziku od budućih napada, Barduani je izbegao spekulacije, ali je naglasio stalnu spremnost Kfora.

„Održavamo brzu, fleksibilnu i vidljivu prisutnost širom Kosova, i spremni smo da delujemo ako je potrebno“, rekao je.

Komandant Kfora je stavio poseban akcenat na saradnju sa Policijom Kosova i sa Misijom Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (Euleks).

„Sprovodimo zajedničke patrole, vežbe i održavamo stalne kontakte“, naglasio je, dodajući da je brza komunikacija sa Policijom Kosova tokom operacija na severu ključna za izbegavanje nesporazuma i nepotrebnih eskalacija.

Odnosi sa Oružanim snagama Srbije opisani su kao stabilni i transparentni. Barduani je potvrdio redovne sastanke i stalnu komunikaciju sa srpskim vojnim rukovodstvom kako bi se osiguralo praćenje aktivnosti blizu administrativne linije.

„Imamo sve razloge da očekujemo kontinuiranu saradnju“, rekao je, pominjući sinhronizovane patrole i zajednički monitoring kao ključne alate za sprečavanje krijumčarenja i jačanje stabilnosti.

Uprkos snažnom vojnom prisustvu, Barduani je ponovio da se mir na Kosovu i u celom Zapadnom Balkanu ne može postići samo vojnim sredstvima.

„Kfor i NATO mogu da urade samo ono što je moguće vojno. Dugoročno rešenje je političko“, naglasio je, izražavajući punu podršku dijalogu kojim posreduje EU između Kosova i Srbije.

On je pozdravio imenovanje specijalnog predstavnika EU za dijalog, Petera Sorensena, sa kojim je već održao sastanke, potvrđujući podršku Kfora diplomatskim naporima.

„Da bi se ovaj dijalog unapredio, obe strane moraju pokazati fleksibilnost, napraviti potrebne kompromise i fokusirati se na dugoročne koristi“, rekao je Barduani.

Govoreći o budućnosti, Barduani je ocenio saradnju Kosova sa NATO-om i izrazio podršku evroatlantskim aspiracijama zemlje.

„Ceo Zapadni Balkan treba da ima pristup evroatlantskoj zoni kao delu Evrope“, izjavio je.

„Ključ za rešavanje preostalih pitanja u regionu je volja svih aktera da prihvate diplomatiju, odbace nasilje i rade na kompromisima“, zaključio je Barduani.

Izvor: RSE

Pročitaj još