Komandant KFOR-a, general-major Enriko Barduani izjavio je da je ta misija tokom svog mandata od kraja 1999. godine imala ključnu ulogu u izgradnji bezbednosti i stabilnosti na Kosovu, kao i da bez dijaloga Beograda i Prištine nema stabilnosti u regionu.
Barduani je u intervjuu za televiziju Dukađini ocenio da se bezbednosna situacija na terenu značajno poboljšala tokom poslednjih 26 godina, što je dovelo do toga da se uloge NATO-a potpuno preoblikuje, od 50.000 vojnika koliko ih je bilo na početku mandata KFOR-a, na manje ali mnogo fleksibilnije snage sa oko 4.600 vojnika koliko ih ima danas.
„Ovaj proces je odabran postepenim prenosom bezbednosnih odgovornosti i bezbednosnih organizacija na Kosovu, koje NATO nastavlja da podržava preko KFOR-a, a takođe i preko Kancelarije za savetovanje i vezu NATO-a. Uprkos ovim značajnim poboljšanjima, bezbednosna situacija na terenu ostaje osetljiva uglavnom zbog nerešenih političkih pitanja“, ocenio je Barduani.
Prema njegovim rečima, u 2023. godini tenzije su eskalirale i dovele do toga da KFOR poveća svoje prisustvo za 1.000 vojnika.
„Ovo je bilo najveće pojačanje koje je KFOR video u poslednjoj deceniji. Ovo je surov podsetnik da mir ne treba uzimati zdravo za gotovo, već da su naporan rad, dijalog i politički kompromis od vitalnog značaja za postizanje trajnog rešenja“, kazao je Barduani.
Komandant KFOR-a je ocenio da je trenutna situacija na Kosovu, iako generalno mirna, ostala „krhka“, što po njegovim rečima znači da je „ranjiva na bilo kakvo neposredno izbijanje nasilja i nestabilnosti“.
Dodao je da je ovu procenu podelio sa komandnim lancem NATO-a, ali i sa visokom predstavnicom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kajom Kalas, koja je nedavno posetila Prištinu.
„KFOR ostaje budan i održava vidljivo i fleksibilno prisustvo širom Kosova, uključujući i raspoređivanje rezervnih snaga NATO-a, kako bi nastavio da efikasno izvršava svoje zadatke u skladu sa našim dugoročnim mandatom UN i kako bi sprečio bilo kakve izazove koji bi mogli uticati na lokalnu bezbednost ili regionalnu stabilnost“, istakao je Barduani.
Istakao je da je misija KFOR-a „dobro opremljena i dobro pozicionirana“ da sprovede svoj mandat.
„Međutim, stabilnost u regionu u velikoj meri zavisi od toga da li će sve strane izabrati dijalog i saradnju, a ne nasilje. Kroz KFOR, NATO pruža važan vojni doprinos, ali put ka trajnom miru je prvenstveno politički. U tom cilju, NATO nastavlja snažno da podržava dijalog koji posreduje EU, a koji je jedini okvir za rešavanje otvorenih pitanja u vezi sa pravima svih zajednica koje su ostale na Kosovu“, kazao je Barduani.
Dodao je da je „u bliskom kontaktu sa novim rukovodstvom EU“, a posebno sa specijalnim predstavnikom za dijalog između Beograda i Prištine, Peterom Sonrensenom, jer, kao je istakao, „NATO smatra ključnim da se Beograd i Priština sa poverenjem uključe u ovaj proces“.
Izvor: Tanjug