Nemogućnost ostvarivanja prava na povraćaj privatne imovine predstavlja jedan od najistaknutijih problema sa kojima se suočavaju interno raseljena lica (IRL) sa Kosova i Metohije i pred tamošnjom Agencijom za imovinu nalazi se oko 40.000 zahteva za povraćaj uzurpirane imovine, izjavio je danas zamenik direktora Kancelarije za KiM Dušan Kozarev.
“Od tih 40.000 zahteva, 97 odsto podneto je od strane srpskog i nealbanskog življa, dok je oko 18.000 tužbi za nakandu štete za uništenu i oštećenu imovinu predato sudovima na KiM”, rekao je Kozarev na konferenciji projekta “Besplatna pravna pomoć”.
Na tom projektu predstavljen je broj telefona besplatne pravne pomoći i podrške IRL koji zbog nedostatka sredstava, bezbednosnih ili drugih razloga nisu u mogućnosti da ostvare prava na imovinu, ili druga prava i to je 0800108208.
Kozarev je istakao i da je poznato da se često sudovi na KiM proglašavaju nenadležnim, kao i da postoje ogromni problemi u vezi sa izvršavanjem sudskih presuda donetih u korist nealbanskog stanovništva.
“Činjenica da nakon 17 godina od okončanja sukoba IRL ne uživaju međunarodnim dokumentima zagarantovana prava, a to je pravo svih raseljenih da se slobodno vrate u svoje domove i da im se vrati stambeni prostor i imovina oduzeta tokom razdoblja raseljenja, ili da budu obeštećeni za imovinu koja im ne može biti vraćena”, rekao je Kozarev, citirajući Pinjeirove principe iz 2005.
Kozarev kaže da svi ukljuceni u rešavanje pitanja položaja IRL treba da nastave da u dobroj veri, konstruktivno, pravovremeno i zajedničkim naporima rade na unapređenju i rešavanju njihovog položaja.
Kozarev je podsetio da je Srbija nakon masovnog proterivanja nealbanskog stanovništva sa KiM zbrinula više od 230.000 IRL, kao i da se danas u našoj zemlji nalazi 204.049 interno reaseljenih, dok se procenjuje da se na prostoru KiM nalazi još 18.000 osoba u internom raseljenju.
U proteklih 17 godina, za zbrinjavanje IRL i poboljšanje njihovog položaja, iz budžeta izdvajana su velika sredstva, a izgrađen je i strateški i institucionalni okvir za podršku IRL.
Izvor: Tanjug