U Centru za kulturu „Sava Dečanac“ u Leposaviću sinoć je nastupio Nacionalni ansambl „Venac“ iz Prištine, sa privremenim sedištem u Gračanici, predstavivši se koncertom pod nazivom „Domaćine, doma li si“.
Publika je imala priliku da uživa u kompletnom kosovsko-metohijskom programu, u kojem su izvođene igre sa centralnog Kosova, iz Prizrena, Peći, kao i arhaične igre iz Gračanice i žetelački običaji iz Metohije.
Asistent koreografa folklornog ansambla Miroljub Ađančić istakao je da ansambl sa zadovoljstvom gostuje u Leposaviću.
„Utisci su kao i uvek pozitivni. Nama je drago kada nastupamo širom Kosova i Metohije. Ja mislim da smo mi jedan od retkih ansambala koji smo, da kažem, privilegovani i čast nam je da možemo da posetimo sva mesta na Kosovu i Metohiji, da dajemo redovno naše koncerte, kako na Kosovu i Metohiji tako i širom uže Srbije, regiona i inostranstva. Ansambl je u proteklom periodu imao niz uspešnih koncerata. Leposavić je grad koji ima folklornu tradiciju i nama je uvek drago kad nastupamo ovde. Publika uvek pozitivno reaguje na nas, posebno zato što je naš program koncipiran isključivo na igrama i pesmama sa Kosova i Metohije“, rekao je Ađančić.
Govoreći o ansamblu, Ađančić je dodao da su ovo završni koncerti, a planovi za narednu godinu su obogaćeni i pripremljeni.
„Planovi su da iduće godine, pošto je ovo sada jedan od poslednjih koncerata ove godine, imamo još 5. decembra — pozivamo sve naše ljubitelje folklorne umetnosti i ansambla ‘Venac’ u Gračanici, tada imamo završni koncert za ovu godinu. Onda nastavljamo da radimo. Jedan deo ansambla se sprema za put u Kinu 15. decembra. Mnogo je aktivnosti, u međuvremenu spremamo i obogaćujemo novi program za iduću godinu, još koreografija sa prostora Kosova i Metohije. Planiramo da živimo i da radimo dalje tu gde smo, u Gračanici. Trudimo se da sve to što radimo, pošto smo pred penzijom, neko nasledi i nastavi istim putem. Već imamo ljude koji se izdvajaju u tome i nadamo se da ćemo zajedno sa Ministarstvom kulture Republike Srbije i sa svim relevantnim činiocima uspeti u tome“, istakao je Ađančić.
Jedna od učesnica koncerta bila je i Jovana Stojanović, član ansambla, koja se publici predstavila sa tri koreografije.
„Večeras, sa Ansamblom ‘Venac’, nacionalnim ansamblom Kosova i Metohije, predstavljamo se raznolikim kosovsko-metohijskim programom koji sve oblasti maltene pokriva. Ja se predstavljam sa tri koreografije — igre iz Peći, ljubavna igra sa Šare i igre iz Kumanovskog polja. U ansamblu sam od prošle godine. Prvo sam volontirala u niškoj grupi, a od ove godine sam zvanično potpisala ugovor i dole u Gračanici živim i radim“, rekla je Stojanović.
Dodaje da planira da ostane u Gračanici i kroz putovanja širi tradiciju srpskog naroda.
„Moji planovi su da ostanem što duže ovde, da širim ovu prelepu scensku umetnost, da predstavimo naš program što je šire moguće u Srbiji, dijaspori, pa i u svetu“, kazala je Stojanović.
Ansambl „Venac“ je prošle godine obeležio 60 godina od osnivanja. Nastao je 1964. godine i, kako ističu članovi, prošao je sve faze pre i posle rata. Danas žive i rade u Gračanici, gde svakodnevno neguju nematerijalnu kulturnu baštinu srpskog naroda sa Kosova.
Na sceni trenutno deluje oko 55 igrača i muzičara, dok oko scene funkcioniše još dvadesetak članova tehničke i umetničke podrške. Pored prvog ansambla, postoje i omladinski i pripremni ansambl, kao i pet škola folklora na centralnom Kosovu, koje pohađa između 250 i 300 dece.
