Pokret Samoopredeljenje predložio je na današnjem sastanku Generalnog saveta lidera te stranke Aljbina Kurtija za mandatara za sastav nove vlade.
Predsednik Skupštine Kosova i visoki funkcioner Samoopredeljenja Glauk Konjufca izjavio je na sednici da su ove godine zabeleženi „najopasniji pokušaji nepriznavanja rezultata izbora“.
On je naglasio da političke stranke koje se protive Samoopredeljenju pokušavaju da ospore izborni rezultat time što tvrde da „samo jedan glas manje od 50 odsto znači da zemlja ostaje bez skupštine“.
„Pitanje osnivanja Skupštine je čin volje naroda. Biti protiv osnivanja zemlje je kao biti protiv sebe. Kriza je trajala jer su stranke odlučile da Vetëvendosje ne treba da ima Albulenu Hadžiu za lidera, a i dalje traje zato što misle da nema republike bez srpskog potpredsednika“, rekao je Konjufca.
On je dodao da političke krize ne nastaju same od sebe, već da su i institucije doprinele trenutnoj situaciji, pre svega Ustavni sud, čiji je, kako je ocenio, „pristup bio više politički nego ustavnopravni“.
„Sud nema više šta da tumači. Ili će otvoriti put da Skupština nastavi rad, ili ćemo ponovo na izbore. Treći scenario bio bi najgori – scenario državne izdaje, kojim se Srpskoj listi i Beogradu daje pravo veta nad Republikom Kosovom. Kosovo ne može biti talac Srpske liste. Imamo Skupštinu i imaćemo vladu“, poručio je Konjufca.
Kurti: Ustavni sud je politička senka opozicije i koči rad Vlade
Vršilac dužnosti premijera Kosova Aljbin Kurti izjavio je da Ustavni sud funkcioniše kao „politička senka opozicije Samoopredeljenju“ i da svojim odlukama ometa rad Vlade.
Kurti je rekao da je Sud preduzeo privremenu meru na zahtev Srpske liste, nakon što su predsednik Skupštine i četiri potpredsednika izabrani.
„Ovo je slično kao kada bi Arben Vitija doneo medicinsku odluku da tih sedam sudija odu na medicinsko odsustvo zbog njihovog teškog stanja“, rekao je Kurti, dodajući da je Sud u protekla četiri i po meseca kasnio tri meseca u rešavanju žalbi opozicionih stranaka.
On je ocenio da opozicija stalno koristi Ustavni sud, jer je „pet od sedam sudija izabrano 2018. godine, kada je na vlasti bila koalicija PAN i Srpska lista“.
Kurti je podsetio da su, kako je naveo, u osam slučajeva odluke Ustavnog suda ometale reformske inicijative Vlade, proglašavajući ih neustavnim.
„Ustavni sud je poništio naš zakon o određivanju gornje granice cene. To je bio moj najtužniji dan kao premijera“, rekao je Kurti.
On je upozorio i na opasnost od dezinformacija, naglašavajući da građani moraju razviti „sopstvene filtere“ ukoliko oni koji su zaduženi za informisanje to ne rade odgovorno.
Govoreći o odnosima sa Beogradom, Kurti je poručio da je „tokom godina otkriveno pravo lice Aleksandra Vučića“, kao i da proteste „organizuje narod, a ne premijer Kosova“.