• Početna>
  • Vesti>

Medijska pismenost – ključ za očuvanje informisanosti i lične odgovornosti

Foto: Kontakt Plus

Lažne informacije, viralni sadržaji i alati veštačke inteligencije menjaju način na koji doživljavamo stvarnost. Zato je važno da znamo, kako da prepoznamo manipulaciju i zaštitimo sopstveni pogled na dešavanja oko nas.

Jovana Dimitrijević, iz NVO „Mladi lideri za Kosovo” (Young leaders for Kosovo), kaže za Kontakt Plus, da se medijska pismenost ne razvija sama od sebe, već da se uči.

“U savremenom digitalnom okruženju svako može postati izvor inofrmacija, ali i dezinformacija. Lažne vesti i sadržaj generisan veštačkom inteligencijom često deluju jednako uverljivo kao i proverene činjenice”, navodi ona.

Ističe, da zbog zbog toga, medijska pismenost nije samo korisna veština, već nužna osnova za odgovorno učešće u društvu.

“Biti medijski pismen danas znači razviti sposobnost kritičkog mišljenja, postavljati prava pitanja, prepoznati manipulativne narative i proveravati izvore inofrmacija. To ne podrazumeva da znamo sve, već da umemo da prepoznamo kada treba da zastanemo, posumnjamo i potražimo potvrdu”, kaže ona.

U vremenu u kojem istina često ostaje u senci viralnog sadržaja medijska pismenost je ključ za očuvanje informisanosti slobode i lične odgovornosti, smatra Dimitrijevićeva.

“Mladi lideri za Kosovo” (Young leaders for Kosovo) je nevladina organizacija, posvećena osnaživanju mladih kroz aktivizam, edukaciju i kreativne inicijative. Rad sa mladima, edukacija i dostupni digitalni alati mogu da pomognu da nove generacije izrastu u savesne medijske korisnike, smatraju u ovoj organizaciji.

Anastasija Đorđević iz NVO “Mladi lideri za Kosovo” kaže da u vremenu, kada smo svakodnevno izloženi ogromnoj količini informacija, medijska pismenost postaje ključna veština, ne samo za mlade već za celo društvo.

“Važno je da znamo kako da prepoznamo lažne vesti, razumemo izvore informacija i da kritički razmišljamo.  Naša organizacija aktivno radi na osnaživanju mladih kroz radionice, kampanje digitalne alate koji ih uče kako da budu odgovorni korisnici i stvaratelji medijskog sadržaja”, navodi Đorđevićeva.

Biti medijski pismen, znači razumeti kako informacije nastaju. U obrazovanju i uopšte životu, medijska pismenost ostaje ključ za odgovorno društvo.

Izvor: Radio Kontakt Plus

Pročitaj još