Tradicionalno, u oči Vidovdana , u porti crkve Pokrov Presvete Bogorodice u Babinom mostu održan je književni čas na kojem su svoje stihove kazivali pesnici s ovih prostora, ali i gosti iz Centralne Srbije i regiona, kao i osnovci iz škola sa teritorije opštine Obilić.
,,Ja se prvi put nalazim na srpskoj svetoj zemlji, na Kosovu i došao sam zajedno sa svojom braćom da proslavimo najsvetiji srpski praznik, to je Vidovdan. Oduševljen sam Gračanicom i ljudima ovde, samim mestom, energijom koju imate i zahvalan sam na vašoj borbi“, rekao je guslar Vitomir Vulin iz Sremske Mitrovice.
Pored svih izazova sa kojima se srpski narod suočava, na samo par kilometara od Gazimestana, Srbi slave svoje kosovske junake pesmama i pojanjem.
,,I ove godine smo se okupili da dočekamo Vidovdan ovde na ovom brežuljku koji gleda na Gazimestan gde je po legendi knez Lazar bio sa svojim vojskovođama i gledao bojno polje gde će se ta osudna bitka dogoditi. Kao i tada, i sada mislim da mi kao narod biramo, ne zemaljsko, nego nebesko carstvo i mislim da su ova deca koja su danas bila ovde i recitovala stihove sa pesnicima, naša budućnost i pravi dokaz da ima nade i da dok postoji to zdravo zrno nade, verujem da smo mi pobednici“, kazao je predsednik privremenog organa opštine Obilić Goran Dančetović.
,,Veoma je važno da posle ovoliko vekova, Srbi još uvek traju, Srbi slave Vidovdan. Ova vrsta saborovanja kroz stihove, kroz igru i kroz pesmu, kroz ovoliko dece, ovoliki broj dece koja se danas nalaze u Babinom Mostu, pored crkve, zapravo govori o tome da nismo odustali. Govori o tome da treba da ostanemo ovde. Svako okupljanje na Kosovu i Metohiji, posebno za Vidovdan je jedna svetkovina gde mi obnavljamo gradivo da ne bismo zalutali – rekla je Valentina Pitulić, pesnikinja.
Istorija i legenda kažu da je u Babinom mostu pred Kosovsku bitku u 1389. godine priređena večera za Kosovske junake, a nakon bitke kneginja Milica je posmrtne ostatke Kosovskih junaka sahranila u zajedničku grobnicu i nad Kosturnicom podigla crkvu. Za crkvu u Babinom mostu kaže se da je hram sa dva oltara. Jedan je časna trpeza, presto gospodnji, a drugi su mošti kosovskih vitezova, oltar celosnog srpstva.
Izvor: RTV Gračanica