Usred zastoja u Skupštini Kosova, koja juče nije konstituisana ni iz 14. pokušaja, kosovska predsednica Vjosa Osmani zakazala je početak konsultacija sa političkim subjektima na Kosovu.
Počinje sa sastancima u četvrtak.
„Predsednica će od 15. maja započeti seriju konsultacija o pitanju konstituisanja Skupštine. Pozivi za prve sastanke su već poslati, čekaju se potvrde“, saopštio je kabinet kosovske predsednice.
Kako prenose mediji u Prištini, ona je već jednu potvrdu i dobila. Na sastanak dolazi lider stranke PDK, Memlji Krasnići.
„Kosovo su što pre potrebne institucije. Drago nam je da se preduzimaju ovi koraci za koje se nadamo da će biti od pomoći za izlazak iz političke krize. Krasnići će učestvovati na sastanku, uz nadu da će i ostali, stavljajući interese građana na prvo mesto…“, poručili su iz stranke PDK za ove medije.
Podsetimo, tri meseca od održanih izbora, a u drugom mesecu od potvrđivanja konačnih izbornih rezultata, odnosno skoro četiri nedelje od prve konstitutivne sednice, kosovska skupština je i dalje bez predsednika i potpredsednika, a Kosovo bez nove vlade.
Na izboru Aljbuljene Hadžiju za predsednicu Skupštine insistira Samoopredeljenje, a na suprotnoj strani su PDK, LDK i AAK.
Doskorašnja vlast traži od doskorašnje opozicije da glasa za Hadžiju, dok im oni poručuju da je na stranci koja je pobedila na izborima da obezbedi većinu, ali i da je potrebno da promene kandidata.
Prva sednica, odnosno pokušaj konstituisanja devetog saziva kosovske skupštine, usledio je 15. aprila, a sa današnjim danom, prekidana je svaki put i odlagana za po 48 sati. Ukupan učinak 14. zasedanja jeste jedino verifikacija mandata i polaganje zakletve poslanika, i to tek na trećoj sednici održanoj 19. aprila.
U prva dva navrata izostalo je polaganje zakletve zbog neizglasavanja izveštaja o verifikaciji mandata, a potom je usledila serija neuspešnih pokušaja izbora Aljbuljene Hadžiju za predsednicu Skupštine.
Hadžiju je na gotovo svim sednicama dobijala 57 glasova, odnosno falila su četiri za prostu većinu i imenovanje.
Sa mrtve tačke, odnosno sa 57 glasova od potrebnih 61, ona se 29. aprila, pomerila unazad, dobivši tri manje.
Na poslednje pet sednice se prešlo na taktiku glasanja za članove komisije koja bi omogućila tajno glasanje za predsednika parlamenta, čemu se opozicija takođe protivi.
Danas su opozicione stranke, štaviše, podnele Ustavnom sudu zahtev da oceni da li u skladu sa ustavom to što Samoopredeljenje menja način glasanja „usred igre“.
Novina je to da je nakon sednice prošlog ponedeljka, lider najveće stranke u parlamentu Aljbin Kurti pismom pozvao predsednika LDK na koaliciju, što je Ljumir Abdidžiku odbio i predložio prelaznu vladu, ujedinjenje i dogovor svih albanskih stranaka zastupljenih u parlamentu.
Takođe, novina je i to da je upravo ova stranka (LDK) nedavno podnela krivičnu prijavu protiv upravo Kurtija, koji vrši dužnost premijera i protiv njegovih ministara zbog toga što te funkcije i dalje obavljaju iako su položili zakletvu za nove poslanike.
U četvrtak je stigla potvrda da kosovska predsednica Vjosa Osmani planira da održi sastanak sa liderima političkih partija nakon nastale političke blokade, dok su uoči prethodne takođe neuspešne sednice u petak predstavnici SAD, Velike Britanije i Nemačke uputili poziv političkim predstavnicima na Kosovu da reše političku blokadu.
Procedura
Poslanici su, u skladu s pravilima, obavezni da se sastaju na svaka 48 sata dok se proces ne okonča, a kako propis o radu skupštine kaže, nema ograničenje o broju ovakvih sednica, sve dok se one održavaju u roku od 48 sati.
Međutim, postoji rok od mesec dana da se odabere predsednik Skupštine i to od dana verifikacije mandata. Ukoliko do toga ne dođe, sledi raspisivanje izbora.
Neuspeh konstituisanja skupštine sve češće povlači najave o mogućnosti održavanja novih izbora. Upravo to su kao poslednju opciju za izlazak iz institucionalnog ćorsokaka, pominjali poslanici Samoopredeljenja, ali i pojedine stranke iz doskorašnje opozicije.
Međutim, da bi se izašlo na vanredne izbore, potrebno je da se prethodno konstituiše Skupština, a potom i raspusti. Za raspuštanje je potrebno 2/3 glasova svih poslanika.
Samoopredeljenje ima 48 poslanika. Sledi Demokratska partija Kosova (PDK) sa 24 poslanička mesta, Demokratski savez Kosova (LDK) sa 20, koalicija Alijansa za budućnost Kosova (AAK) i Socijaldemokratska inicijativa (Nisma) sa 8 mandata.