Srpska pravoslavna crkva, kultura, narodna radinost, neki su od faktora koji su očuvali i pomogli Srbima da opstanu na Kosovu. Izlaganjem eksponata – narodnih rukotvorina na raznim lokacijama, Srbi učvršćuju svoj duhovni status širom Kosova i mladima prenose svoje vrednosti. Predmete narodne radinosti izložili su i u porti pravoslavne Crkve Sveti Nikola u Prištini.
Okupili su se preostali Srbi iz Prištine, raseljeni i starosedeoci iz okolnih sela, na izložbi obrednih hlebova – slavskih kolača i strugane pogače, na prvom mestu.
„Ovo je naše izvorno stvaralaštvo, na jednom mestu je predstavljeno sve. Trudimo se da na neki način sačuvamo našu srpsku tradiciju, običaje, kulturu i na taj način očuvamo nas same“, kaže Danijela Mitić Simonović, predsednica Udruženja žena „Tradicijom kroz vekove“.
Manifestacija Čuvari tradicije, drugu godinu zaredom organizovana je u porti prištinske Crkve Sveti Nikola, u kojoj redovno bogosluži paroh Staniša Arsić.
„Mi smo još prošle godine dogovorili i rekli da će ova manifestacija ovde zaživeti svake godine u mesopusnoj nedelji, na mesnim pokladama kada bi se ovde okupili i tako, zajednički, prvo pogledamo šta su one tokom godine radile, šta su pripremale, a i da ova svetinja, upravo kroz svetu liturgiju i oživi“, objašnjava Staniša Arsić, paroh prištinski.
Formiran ogranak Udruženja „Srpski domaćini“ na Kosovu
Ostvaruje se zamisao organizatora da se Srbi okupljaju u Prištini i jačaju bogoslužbeni život.
Na manifestaciji u Prištini formiran je ogranak Udruženja „Srpski domaćini“, koje okuplja vredne stvaraoce u čitavoj Srbiji.
„Ono što je najvažnije, bićemo jedinstveni u očuvanju naše narodne tradicije, naših običaja, svega onog što smo nasledili od naših predaka, da prenosimo budućim pokolenjima. To nam je cilj i obaveza”, naglasio je Stanislav Kojić, predsednik Udruženja „Srpski domaćini“ na Kosovu.
Izveden je prigodan kulturno-umetnički program. Pesmom i igrom predstavljena je etnomuzikologija centralnog Kosova i Kosovskog Pomoravlja.