Sremska Mitrovica: Usvojena deklaracija o Vojvodini

Foto: Tanjug

Deklaracija o Vojvodini u Srbiji usvojena je večeras narodnom aklamacijom, na poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića, na skupu povodom proslave Dana državnosti Srbije u Sremskoj Mitrovici.

“Imamo i mi svoje plenume, mnogo veće nego svi njihovi plenumi zajedno”, rekao je Vučić u svom obraćanju.

Vučić je ranije rekao da će, nakon usvajanja Deklaracije na skupu, razgovarati o njenom tekstu sa koalicionim partnerom Savezom vojvođanskih Mađara, a potom je proslediti na usvajanje u Skupštinu Srbije.

Tekst Deklaracije objavljen je ranije, a u njemu se navodi: “Najnoviji događaji u severnoj srpskoj pokrajini, oživljavanje separatističkih ideja i pokreta, javno zagovaranje ideja o ‘vojvođanskoj naciji’, jeziku i pravoslavnoj crkvi, te najava donošenja nekakve ‘Vojvođanske platforme’, obavezuju nas da aktivnim delovanjem u društvenoj i političkoj sferi zaštitimo teritorijalni integritet i celovitost srpske države”.

“Vojvodina nije tek deo Srbije, Vojvodina jeste Srbija. Vojvodina je ime, a Srbija prezime. Kao što Srbije nema bez Vojvodine, tako ni Vojvodina ne može postojati izvan Srbije”, navedeno je u deklaraciji, koju je, kao poseban dodatak, objavio list Politika.

U deklaraciji je rečeno da je “Vojvodina izraz evropskih vrednosti, zajednica svih građana koji žive na teritoriji autonomne pokrajine, isto koliko je i neraskidivi deo nacionalnog, političkog, ustavnog i kulturnog identiteta moderne Srbije” i da se “ove duhovne vertikale ne potiru međusobno, već se nadopunjuju”.

U tekstu je ocenjeno da “promovisanje drugih partikularističkih, autonomaških, pa i separatističkih i antisrpskih sadržaja predstavlja krajnje izopačenje i, sledstveno tome, potpunu negaciju velikih ideala na kojima je Vojvodina sazdana”.

“Renesansa do koje dolazi u odnosima Srba i Mađara upravo u poslednjih deset godina, najbolji je dokaz za to da autonomaško-etatistički model ustrojstava Vojvodine ne samo da nije doprinosio međunacionalnom skladu, već da je njegovo odbacivanje predstavljalo nužan preduslov unapređenja razumevanja, sloge i saradnje među nacionalnim zajednicama u pokrajini”, navedeno je u deklaraciji, koja počinje od “istorijskog prisustva srpskog naroda na prostoru Panonije”.

Comments

Pročitaj još