„Sloboda je veliko iskušenje, ali sloboda je i velika odgovornost i to je ono o čemu ja pišem sve vreme. Taj osećaj odgovornosti je ono što nas odlikuje, što imamo ili nemamo“, rekla je predstavljajući svoju knjigu „Udata za slobodu“ autorka Tatjana Manojlović.
Kao dugogodišnja novinarka RTS-a, ali i nekadašnja poslanica Demokratske stranke u Skupštini Srbije, Tatjana Manojlović je ovdašnjoj javnosti dugo poznata. Gračanica joj je, kaže, drugi zavičaj.
Na promociji svoje prve knjige, zbirke priča „Udata za slobodu“, govorila je upravo o slobodi, ali i strahovima, osećaju krivice.
„Sloboda i odgovornost se po meni prepliću celoga života. Meni nije žao za to što sam se udala za slobodu, nije mi žao ni zbog tog bavljenja politikom i to je bio jedan vid borbe za slobodu. Ne samo za ličnu slobodu i slobodu govora, da ja mogu svoje stavove da iznosim u javnosti, ja sam se borila za to da ohrabrim svoje kolege, kolege na RTS-u pre svega, da se izbore sa cenzurom i autocenzurom i to je vrhunska borba i vrhunski vid bavljenja politikom“, kazala je Manojlovićeva na promociji knjige u Domu kulture u Gračanici.
Poručuje da je sve politika i da je politika život. „Sloboda je reći i „neću više na ovakav način da se bavim politikom“, jer svako vreme je za nešto. Moje vreme za bavljenje politikom je na ovaj način, kako sam se bavila nekih petnaestak godina, je prošlo a sada je došlo neko vreme za malo kreativniji izraz i jedan drugačiji pristup toj borbi“, kazala je autorka knjige „Udata za slobodu“.
Srđan Škoro, recenzent knjige i novinar, kaže da je zadovoljstvo pričati o slobodi u jednom neslobodnom mestu. „Sa narodom koji najbolje zna šta je to sloboda, a još više kako je to kad ostane bez nje. Tanjina zbirka „Udata za slobodu“ upravo iz raznih uglova osvetljava nam taj trenutak da o slobodi najviše razmišljamo kad ostanemo bez nje, kao što razmišljamo o ljudima nama dragim kad odu, pa ih se setimo, pa pričamo o njima“.
Tanjine priče, kaže Škoro, govore o tome da sloboda, koliko god privlačna i varljiva bila, kad ostanete bez nje dugo patite kao za izgubljenom ljubavlju. „Ovo je najljubavnija politička knjiga a ni reči nema o politici i da je upravo ukazala kao da smo svi oboleli od postporođajne depresije, kao da nas je uhvatila neka apatija“, kazao je on poručivši da je ova knjiga melem koji govori o mladoj ženi koja se borila za sebe i svoju slobodu.
O knjizi i slobodi govorila je i predsednica Udruženja novinara Srbije na Kosovu, Ivana Vanovac. „Pričati o slobodi i pričati slobodno su dve potpuno različite stvari. Mi stalno pričamo o našoj slobodi ali da li pričamo slobodno. Kada bi nam neko rekao „slobodno pričaj šta hoćeš“, da li bismo to umeli“, upitala je Vanovac.
„Sloboda nije nimalo konforna. Ona vas obavezuje, pored toga što ume da bude prijatna kao kada se penjete na planinu, na Mont Everest i zabodete zastavu. Sve ostalo kada je sloboda u pitanju je vrlo trnovito i vrlo bolno i nimalo prijatno iskustvo, naročito kada treba da je osvajate, a mi ovde se neprestano borimo za nju“, rekla je novinarka.
Tatjana Manojlović se novinarstvom bavi duže od 30 godina, bila je poslanica Demokratske stranke u Skupštini Srbije, politikološkinja i ekspertkinja za rodnu ravnopravnost. Ovo je njena prva knjiga a priče su nastajale u periodu od deset godina.
Promociju zbirke „Udata za slobodu“ organizovao je Dom kulture „Gračanica“.