Udruženje novinara Srbije (UNS) je u primedbama na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim medijskim servisima navelo da traži povlačenje ovog Nacrta na doradu ili produženje javne rasprave.
Deo članova Radne grupe koji je radio na izmenama Zakona, kako je UNS naveo u primedbama, nije bio zvanično obavešten da će sastanak koji je održan u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija početkom decembra, biti i poslednji. Članovima Radne grupe nije dostavljen nacrt izmena i dopuna koje će biti predmet izjašnjavanja, iako su odstupale od poslednje radne verzije.
UNS dodaje i da članovi Radne grupe i njihovi predlagači nisu bili blagovremeno upoznati ni sa tekstom nacrta koji je stavljen na glasanje, kao i da nije poznato o čijem nacrtu su se članovi radne grupe izjašnjavali.
„Otuda su se članovi Radne grupe izjašnjavali o nacrtu koji nije rezultat njihovog rada koji je trajao dva meseca, a usvojeni tekst je članovima bio dostupan tek kad je objavljen na sajtu MIT-a“, ističe UNS.
U primedbama UNS-a navedeno je i da je ponuđeni predlog kozmetičke a ne suštinske prirode, jer nije rešeno finansiranje medijskih servisa.
„To je neophodan preduslov njihove suštinske nezavisnosti i postupanja u interesu javnosti, zbog čega su i osnovani. Izvesna poboljšanja su postignuta ali nije u celosti odgovoreno zahtevima iz Medijske strategije“, dodaje Udruženje.
Nacrtom izmena i dopuna nije obuhvaćena izmena člana 37. Zakona o javnim medijskim servisima koji određuje njihovo finansiranje iako je Radna grupa najviše vremena posvetila ovoj temi. Dva predloga formulisana u toku rasprave nisu se našla na razmatranju na poslednjem sastanku Radne grupe, kada je saopšteno da izmena neće biti.
„Ističemo da je UNS i dalje pri stavu da finansiranje Javnog servisa treba da bude stabilno i nezavisno od bilo koje izvršne vlasti“, navodi se u primedbama i predlozima Udruženja.
UNS je istakao i potrebu definisanja rada Javnog servisa na teritoriji AP Kosovo i Metohija. O ovom predlogu se, kako dodaje UNS, diskutovalo i na Radnoj grupi, ali u Nacrtu nema rešenja.
UNS dodaje da na potrebu definisanja uloge Javnog servisa obavezuje i Ustav Republike Srbije po kojoj je Kosovo i Metohija sastavni deo Republike Srbije.